Francúzska ekonomika v 2. štvrťroku klesla

Foto: TASR/AP

Paríž 23. septembra (TASR) - Francúzska ekonomika v 2. kvartáli prekvapivo mierne klesla. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

Hrubý domáci produkt (HDP) sa za tri mesiace od apríla do konca júna v medzikvartálonom porovnaní znížil o 0,1 %, uviedol francúzsky štatistický úrad Insee, ktorý revidoval svoj prvý odhad. Štatistici pôvodne počítali so stagnáciou ekonomiky. Experti očakávali, že Insee potvrdí svoj odhad. V 1. štvrťroku ešte francúzsky HDP stúpol o 0,7 %, čo bol jeho najprudší nárast od polovice roka 2013.

Hlavnou príčinou negatívneho vývoja v druhej najväčšej ekonomike eurozóny sú štrajky a protesty sprevádzajúce vládnu reformu trhu práce, čo na jar pribrzdilo francúzsku ekonomiku.

Konečná spotreba domácností v 2. štvrťroku klesla o 0,1 % po 1,1-% náraste v prvých troch mesiacoch. Vládne výdavky sa zvýšili o 0,4 %, rovnako ako v 1. kvartáli.

Tvorba hrubého fixného kapitálu klesla o 0,2 %. Dovoz padol o 1,8 % a vývoz, naopak, stúpol o 0,2 %. To znamená, že bilancia zahraničného obchodu pozitívne prispela k vývoju HDP (0,6 bodu). Naopak, negatívne (-0,7 bodu) k HDP prispela zmena zásob.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.