SaS:Poslanec Erik Tomáš stratil morálny kredit, lebo radil Čistému dňu

Erik Tomáš Foto: TASR - Andrej Galica

Bratislava 23. septembra (TASR) - Mediálny poradca premiéra a poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš (Smer-SD) stratil morálny kredit na to, aby mohol vykonávať tieto funkcie. Myslia si to opoziční poslanci zo strany SaS po tom, čo podľa medializovaných informácií Tomáš radil riaditeľovi galantského resocializačného zariadenia Čistý deň Petrovi Tománkovi ako zvládnuť kauzu zneužívania maloletých.

"Vo štvrtok (22.9.) sa prevalila informácia, že Erik Tomáš pripravoval na mediálny výstup riaditeľa resocializačného zariadenia, ktorý je podozrivý z toho, že kryl znásilňovanie a zneužívanie detí. V týchto chvíľach bolo teda celej slovenskej verejnosti vysvetlené, prečo napriek opakovaným sťažnostiam, trestným oznámeniam a kontrolám počas minulých rokov neurobili vo veci podozrení vôbec nič," skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave poslankyňa Natália Blahová (SaS).

Podľa nej Tomáš svojím konaním poskytol verejnosti dôkaz, že Čistý deň patrí do rodiny "smeráckej klientely". "Je predpoklad, že mediálne stanovisko zariadeniu pripravovali na Úrade vlády. Každý divák si všimol, že riaditeľ mal v rukách stanovisko, ktoré sám nepísal, nebol s textom dostatočne oboznámený a preto mal dokonca problém ho plynule prečítať," tvrdí Blahová.

Podľa strany je takéto konanie za hranicou. "Myslíme si, že okrem iného došlo k závažnému porušeniu ústavného zákona pri ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov," skonštatoval Jozef Mihál (SaS) s tým, že v tomto prípade došlo k tomu, že poslanec parlamentu a súčasne mediálny poradca premiéra radil osobe, ktorá je podozrivá zo závažných trestných činov. "Preto odporúčame premiérovi, aby odvolal Erika Tomáša z funkcie jeho mediálneho poradcu. Stratil morálny kredit na to, aby bol ďalej poslancom NR SR," povedal Mihál.

Na snímke poslankyňa NR SR Natália Blahová (SaS) na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva 12. septembra 2016 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Podľa strany by sa mal konaním Tomáša zaoberať aj príslušný parlamentný výbor. "Pokiaľ sa dotyčný pán alebo páni nerozhodnú konať sami, tak budeme iniciovanie konanie výboru, ktorý preskúma podľa nás porušenie ústavného zákona," avizoval Mihál.

Erik Tomáš vo svojom stanovisku na sociálnej sieti uviedol, že prijal predstaviteľov zariadenia ako člen sociálneho výboru a na ich žiadosť. "Pre objektívne posúdenie veci som si chcel vypočuť ich pohľad, pričom rovnako tak som pripravený stretnúť sa aj s matkou Natálie či inými nespokojnými rodičmi," uviedol Tomáš.

Vedenie Čistého dňa mu predložilo svoje argumenty a zároveň vyjadrilo veľké znepokojenie z obrovského mediálneho tlaku, ktorý na nich podľa Tomáša zjavne doľahol. "Keďže mali pred sebou tlačovú besedu, na základe vlastných skúseností som im poskytol niekoľko technických rád tak, aby svojimi odpoveďami neovplyvnili vyšetrovanie a neporušili práva detí na súkromie," priblížil Tomáš.

Tiež uviedol, že svoj politický názor vyjadril už dávno predtým na rokovaní výboru či na sociálnej sieti. "Po tom, čo sa objavili aj opačné hlasy rodičov a detí o spokojnosti so zariadením, nevidím túto tému čierno-bielo. A preto opäť vyzývam politikov i médiá na citlivý prístup, lebo ide nielen o reputáciu zamestnancov, ale predovšetkým o osudy zraniteľných detí. Treba nechať konať príslušné orgány a až na základe výsledkov vyvodzovať závery," dodal Tomáš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.