Toto leto sme sa škvarili menej ako vlani, pršalo trochu viac

Ilustračné foto Foto: TASR/AP/Mahesh Kumar A.

Bratislava 23. septembra (TASR) – Tohtoročné leto je 11. zo série po sebe nasledujúcich teplých až veľmi teplých liet. Ako teplotne nadnormálne až silne nadnormálne ho možno hodnotiť aj pri porovnaní s najnovším normálom z obdobia rokov 1981-2010, ktorý už odzrkadľuje globálne oteplenie.

"V porovnaní s vlaňajšími horúčavami sa na pocit zdalo toto leto chladnejšie. Bola absencia tropických dní a nocí i dlhších vĺn horúčav, takže bolo pre ľudí príjemnejšie a aj mne sa páčilo. Najteplejší bol jún, kedy sme mali najviac dní s teplotou takmer 35 stupňov Celzia, v júli bol vysoký počet letných až dusných dní. Teplotne podnormálne, teda studené leto, sme naposledy mali v roku 1985, teda pred viac ako 30 rokmi," na dnešnom brífingu konštatoval klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozef Pecho.

Mimoriadne nadnormálne odchýlky priemernej teploty vzduchu namerali na meteorologických staniciach v Kamenici nad Cirochou, Košice letisko, Bratislava letisko, Oravská Lesná a Sliač. Vo viacerých ďalších namerali silne nadnormálne odchýlky. Podľa Pecha v dôsledku globálneho otepľovania pravdepodobnosť výskytu teplých liet v budúcnosti narastá.

"Cez naše územie v lete často prechádzali poveternostné fronty, ktoré spôsobovali búrky a prevažná časť zrážok spadla v podobe prívalových lejakov. Najmä v júli sme zaznamenali mnoho vysokých denných úhrnov zrážok a naše stanice zaznamenali 81 prípadov, kedy spadlo viac ako 50 litrov vody na štvorcový meter. Medzi nimi bolo v júli aj päť denných úhrnov zrážok väčších ako 100 mm (Zverovka 136 mm, Dolná Poruba 128 mm, Revúca 112 mm, Kremnica 110 mm, Turček 104 mm). Júl sa zaradil medzi letné mesiace s najvyšším počtom takto vysokých denných úhrnov zrážok za posledných vyše 50 rokov," potvrdil klimatológ Pavol Faško.

Podľa neho z pohľadu množstva atmosférických zrážok patrí leto 2016 medzi desiatku najdaždivejších liet za ostatných 30 rokov. Ak by sme všetky zrážky rozložili rovnomerne na území Slovenska, na každý štvorcový meter tohto leta by spadlo v priemere 312 litrov vody. Bolo to minimálne dvakrát viac ako v lete 2015 (149 litrov), kedy bolo mimoriadne sucho.

"Terajšie náhle ochladenie spôsobuje predpoklad, že ešte možno zažijeme babie leto," dodal Faško.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.