USA odporúčajú tehotným ženám, aby pre ziku necestovali do južnej Ázie

Na snímke neurologička si prezerá 3-mesačné dievčatko Lauru, ktorá sa narodila s mikrocefáliou v nemocnici v brazílskom Campina Grande 12. februára 2016. Foto: TASR/AP

Washington 30. septembra (TASR) - Americké Stredisko pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDC) odporučilo tehotným ženám z USA, aby z dôvodu "nepredvídateľného rizika infekcie spôsobenej vírusom zika" zatiaľ necestovali do 11 krajín juhovýchodnej Ázie.

Medzi tieto štáty patrí Brunej, Mjanmarsko, Kambodža, Indonézia, Laos, Malajzia, Maldivy, Filipíny, Thajsko, Východný Timor a Vietnam, píše agentúra AP.

CDC vo svojej informačnej správe tvrdí, že vírus zika je v niektorých častiach ázijského juhovýchodu rozšírený už niekoľko rokov, v niektorých krajinách je endemický - t. j. vyskytuje sa len v nich - a mnohí obyvatelia dotknutého regiónu sú už naň pravdepodobne imúnni.

Cestujúci zo Spojených štátov však na ziku byť imúnni nemusia, a tak sa mnoho ľudí, ktorí zmienenú oblasť navštívilo, týmto vírusom už nakazilo.

Ochorenie zika sa šíri predovšetkým komármi, ale aj pohlavným prenosom a prenosom z matky na dieťa. Dospelým vírus spôsobuje zvýšenie teploty, u detí však zaviňuje nedostatočný vývoj mozgu.

Dvom novorodencom v Thajsku diagnostikovali mikrocefáliu spôsobenú zikou

Thajské ministerstvo zdravotníctva dnes potvrdilo, že dvom novorodencom diagnostikovali mikrocefáliu súvisiacu s vírusom zika - a to prvýkrát v juhovýchodnej Ázii.

Pod dôkladným lekárskym dohľadom v nemocnici, ktorá nie je v thajskej metropole Bangkok, sa nachádzajú traja novorodenci s mikrocefáliou, uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Mikrocefália je neurologická vývinová porucha, keď sa dieťa narodí s abnormálne malou hlavou.

"U dvoch z troch bábätiek s mikrocefáliou bola potvrdená súvislosť so zikou," uviedol Dr. Prasert Tchongčaroen, poradca thajského Úradu pre kontrolu chorôb.

Vírus zika šíria prevažne komáre a nakazení ľudia trpia príznakmi podobnými chrípke. Hoci väčšina pacientov so zikou sa rýchlo vylieči, vírus môže spôsobiť deformácie mozgu u nenarodených detí, ako aj ďalšie neurologické poruchy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.