Ľudia a firmy majú posledný deň na zaplatenie odložených daní

Posledný deň zostáva občanom na podanie daňových priznaní k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2015. Na snímke Daňový úrad v Trenčíne, 31. marca 2016. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 30. septembra (TASR) - Pre takmer 20.000 ľudí a firiem je dnes posledná šanca na podanie daňového priznania. Dnes, 30. septembra, totiž uplynie šesťmesačný odklad daňovej povinnosti.

Hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková však pripomína, že daňové priznanie treba nielen podať, ale daň je potrebné aj zaplatiť. "Taktiež je posledný termín aj na vyžiadanie si vrátenia dane zo zahraničia," doplnila Macíková.

Polročný odklad daňového priznania mohli podľa jej slov využiť všetci, ktorí mali za minulý rok aj príjmy zo zahraničia. Takýchto daňovníkov je približne 20.000. Okrem toho, že odložený termín podania daňového priznania je zároveň aj termínom na zaplatenie dane, je to tiež aj posledná možnosť na poukázanie 2 % z daní vybranej neziskovej organizácii.

"Sankcie za nepodanie daňového priznania alebo nezaplatenie dane sú vo výške od 30 do 16.000 eur," upozornila hovorkyňa. Dnešok je tiež aj posledným dňom na požiadanie o vratku dane zo zahraničia, tzv. VREF. Platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorí majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň na Slovenku a kúpili tovary a služby v jednotlivých členských štátoch EÚ s daňou príslušného štátu na účely svojho podnikania, majú totiž podľa Macíkovej nárok na vrátenie tejto dane.

"Žiadosť sa podáva elektronicky prostredníctvom portálu finančnej správy. Z dôvodu zaručenia autenticity dokumentu a identifikácie odosielateľa je nevyhnutné pri podaní žiadosti o vrátenie dane použiť zaručený elektronický podpis," opísala.

Platiteľ môže podať jednu žiadosť, takzvanú globálnu žiadosť, do ktorej zahrnie všetky nákupy tovarov a služieb vo všetkých členských štátoch, z ktorých si chce uplatniť vrátenie dane. Alebo môže podať samostatné žiadosti do jednotlivých členských štátov. "Je na rozhodnutí platiteľa dane, ktorý variant si zvolí," konštatovala Macíková. Žiadosť o vrátenie dane musí podľa jej slov obsahovať údaje z každej jednotlivej faktúry o dodaní tovaru alebo služby a z každého dovozného dokladu, z ktorých sa žiada vrátenie dane.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.