Skupina BHP dosiahla v prvom polroku rast prevádzkového zisku

Foto: BHP

Bratislava 30. septembra (OTS) - Hotelierska skupina Best Hotel Properties a.s. (BHP) dosiahla v prvom polroku tohto roka medziročný nárast prevádzkového zisku pred odpismi (EBITDA) z hotelovej činnosti o 18 percent na 5,6 milióna EUR. „Prvých šesť mesiacov tohto roka bolo pre BHP úspešných. Hotely v našom vlastníctve dosiahli rast výnosov aj prevádzkovej ziskovosti a do rozšíreného portfólia v našej správe pribudol hotel Double Tree by Hilton v Košiciach,“ komentoval výsledky Branislav Babík, predseda predsedníctva BHP. Dodal, že stratégiou skupiny počas nasledujúcich mesiacov je hľadanie nových investičných príležitostí na zaujímavých trhoch.

Obsadenosť hotelov vo vlastníctve BHP bez vplyvu hotelov Crowne Plaza Bratislava a Grand Hotela Kempinski High Tatras, ktoré BHP predala koncom roka 2015, medziročne klesla o 2 percentá na 63 percent. Priemerná denná cena za izbu (ADR) ostala nezmenená na úrovni 134 EUR a ukazovateľ výšky tržieb na dostupnú izbu (RevPAR) klesol o 2 percentá na 85 EUR. Tieto výsledky boli ovplyvnené negatívnym vývojom kurzu ruského rubľa.

Prevádzkový zisk BHP pred odpismi z hotelovej činnosti z ukončených aj neukončených činností (vrátane vplyvu hotela Baltschug) sa medziročne zvýšil, a to o 18 percent na 5,6 milióna EUR. „Tento nárast možno pripísať hlavne rastu prevádzkového zisku hotela InterContinental v Prahe a zníženiu nákladov Grand Hotela River Park v Bratislave. Pokles nákladov ovplyvnili aj synergie plynúce z manažovania viacerých hotelov na lokálnom trhu,“ vysvetlil Branislav Babík s tým, že prevádzkový zisk BHP pred odpismi z ukončených a neukončených činností (EBITDA) vrátane vplyvu položiek nesúvisiacich s činnosťou hotelov sa zvýšil o 187 percent na 17,4 milióna EUR.

Pražský hotel InterContinental, ktorý je najvýznamnejší v portfóliu z pohľadu výšky výnosov, vykázal aj tento rok po minuloročnom dvojcifernom náraste prevádzkových ukazovateľov rast obsadenosti aj priemernej ceny za izbu, čo sa prejavilo na ďalšom zlepšení ukazovateľa RevPAR o takmer 10 percent. „Teší nás, že v tomto ukazovateli rástol hotel InterContinental dvojnásobne rýchlejšie ako zvyšok trhu. Pozitívny trend sa prejavil aj na celkovo vyšších tržbách a lepšej prevádzkovej ziskovosti hotela,“ vysvetlil Branislav Babík.

Bratislava zaznamenala v prvej polovici roka pokles aktivity na domácom hotelovom trhu. Ten sa odzrkadlil na nižšej obsadenosti hotelov, vrátane Grand Hotela River Park, ktorý od augusta minulého roka BHP priamo manažuje na základe zmluvy o frančíze. „Napriek horším tržbám pozitívne hodnotíme fakt, že pokles na strane výnosov sa nám podarilo vykryť vďaka opatreniam na úsporu nákladov. Veľmi pozitívne sa aj vďaka predsedníctvu Slovenska v Rade Európy vyvíja situácia na lokálnom hotelovom trhu v posledných mesiacoch, a tak očakávame, že výkonnosť Grand Hotela River Park sa v druhom polroku výrazne zlepší a celkové tohtoročné výsledky bratislavských hotelov budú porovnateľné s rekordným rokom 2015,“ avizoval Branislav Babík.

Potešujúci je podľa neho tiež vývoj v moskovskom hoteli Baltschug, o predaji ktorého zatiaľ BHP stále rokuje. „Po minuloročnej stabilizácii situácie v hoteli s novým manažmentom sa nám podarilo aj tento rok dosiahnuť ďalší rast. Obsadenosť hotela za prvý polrok medziročne vzrástla o takmer 7 percent, rástla aj cena za izbu v lokálnej mene,“ povedal predseda predstavenstva. Dodal, že rast RevPAR sa odrazil aj na celkovom raste výnosov a EBITDA v lokálnej mene. Prevádzkový zisk pred odpismi v rubľoch v uplynulom polroku narástol o viac ako 35 percent na 104,8 milióna RUB. Vplyvom negatívneho vývoja kurzu rubľa sa však výsledky nepriaznivo podpísali na celkovom výsledku hospodárenia BHP vykázanom v eurách.

V júni tohto roka začala skupina BHP napĺňať rozhodnutie Mimoriadneho valného zhromaždenia o znížení základného imania, a pristúpili sme k výplate záväzkov voči akcionárom. „Do 30. júna sme celkovo zatiaľ splatili záväzky vo výške takmer 295 miliónov eur. Zvyšných viac ako 18 miliónov priebežne vyplácame po splnení administratívnych úkonov zo strany akcionárov, ktorí sa o výplatu k spomínanému dátumu neprihlásili,“ vysvetlil predseda predstavenstva s tým, že kľúčovou prioritou zostáva snaha o rozvíjanie know-how v oblasti hotelového manažmentu a BHP aj naďalej hľadá nové investičné príležitosti na zaujímavých trhoch.

Foto: BHP

BHP vlastní a manažuje Grand Hotel River Park, a Luxury Collection Hotel, Bratislava. V správe má tatranský hotel Grand Hotel Kempinski. Hotel Crowne Plaza Bratislava rovnako ako Sheraton Bratislava Hotel manažuje na základe zmluvy o frančíze. Do portfólia BHP patria hotely InterContinental v Prahe a moskovský hotel Baltschug Kempinski. Akcie spoločnosti sú kótované na Burze cenných papierov v Bratislave.

.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.