Populárny bratislavský Večerník začal vychádzať pred 60 rokmi

Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 30. septembra (TASR) – Populárny bratislavský denník – Večerník začal vychádzať vo vydavateľstve Práca 1. októbra 1956 pred 60 rokmi. Pri jeho zrode a na čele jeho redakcie v tom čase stál žurnalista Ján Trachta.

V časoch svojho najväčšieho rozmachu Večerník vychádzal aj v 60-tisícovom náklade, číslo stálo 50 halierov československých, v piatok Korunu československú (Kčs). Po Nežnej revolúcii (1989) viackrát menil majiteľov až do svojho zániku v roku 2006.

Do bratislavských novinových stánkov vozili Večerník okolo tretej hodiny popoludní, no predávali ho aj kolportéri v uliciach. Dychtiví čitatelia si ho ihneď rozchytali a šomrali, ak na obľúbené noviny museli dlhšie čakať. Stávalo sa, že sa všetkým neušiel.

Nad názvom titulu v červenej farbe sa nachádzal nápis Proletári všetkých krajín, spojte sa. V stredu noviny obsahovali stranu s krimipríbehom Príbeh na stredu. Piatkové číslo bolo rozsiahlejšie – okrem článkov a správ prinášalo program kín a divadiel a informácie o kultúrnych podujatiach. Večerník informoval o stave Dunaja a o počasí a hľadané boli aj športové stránky, inzeráty, či celostranové príbehy zo života z pera Hildy Gábrišovej. Do Večerníka prispieval kreslenými obrázkami s názvom Glosy Fera Trefulku karikaturista Juraj Kotouček.

Večerník napríklad priniesol 29. marca 1973 článok o českom Divadle Járy Cimrmana, ktoré vystúpilo v bratislavskom Véčku (bývalý vysokoškolský klub na Námestí SNP). Jeho tvorcovia navštívili redakciu Večerníka.

Pokus o oživenie bratislavského Večerníka pochádza z roku 2015. Nulté číslo Večerníka rozdávali v uliciach Bratislavy zadarmo 2. septembra 2015. Posledné číslo novín, ktoré vychádzali päťkrát do týždňa a stáli 49 centov, vyšlo 22. januára 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.