KOMORA: Poukazuje na nevyváženosť v potravinovom reťazci

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 1. októbra (TASR) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) dlhodobo poukazuje na nevyváženosť a netransparentnosť v celom potravinovom reťazci. Uviedla to pre TASR hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Zdôraznila, že poľnohospodári a potravinári jednoznačne ťahajú za kratší koniec v rámci obchodnej spolupráce s ekonomicky silnými subjektmi, akými sú obchodné reťazce. "Hovoríme najmä o procese tvorby cien potravín, ktorý je v súčasnosti nejasný, hovoríme o deformovaných obchodných vzťahoch, ale aj o používaní nekalých obchodných praktík, ktorými obchodné reťazce tlačia na svojich dodávateľov," podčiarkla.

SPPK preto podľa jej slov víta návrh novely vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorou sa vydáva Program štátnych štatistických zisťovaní na roky 2015 až 2017. Podľa novely sa do povinných štatistík v oblasti produkcie a predaja tak v množstvách, ako aj v hodnotovom vyjadrení v prípade mlieka, mliečnych výrobkov, hydiny, vajec a mäsa majú zahrnúť aj údaje za maloobchod. V súčasnosti takéto informácie poskytujú len prvovýrobcovia a spracovatelia a databáza za obchod chýba.

"Po novom, na základe kompletných údajov, bude mať štát ucelený obraz o fungovaní celého potravinového reťazca, teda od prvovýrobcov, spracovateľov až po obchodníkov. Nová štatistická databáza bude teda len doplnením už existujúceho štátneho štatistického zisťovania," upozornila Holéciová.

Informovala zároveň, že o zneužívaní dominantného postavenia na trhu obchodnými reťazcami hovorili vo štvrtok 29. septembra aj predstavitelia agrárnych samospráv krajín V4 v Modre. Zástupcovia krajín V4 vyjadrili nespokojnosť s tým, že obchodné reťazce si uplatňujú rôzne marže pri domácich a zahraničných výrobkoch.

Maďarská poľnohospodárska komora podľa nej potvrdila, že maďarskí výrobcovia a spracovatelia mlieka pripravujú na budúci týždeň rokovania s obchodnými reťazcami, ktorých cieľom je zlepšenie postavenia domácich dodávateľov a zvýšenie podielu domácich potravinárskych výrobkov v obchodoch. "Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora takéto rokovania absolvovala v prvej polovici tohto roka," poznamenala.

"Aj preto Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora víta fakt, že práve počas polročného predsedníctva SR v Rade EÚ je práve téma zlepšenia postavenia dodávateľov v potravinovom reťazci jednou z ústredných agropotravinárskych tém. Práve zlepšenie transparentnosti je totiž základom pre vyrovnanie vzťahov v dodávateľských reťazcoch potravín aj na úrovni štátov Európskej únie," dodala hovorkyňa SPPK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.