Opoziční poslanci označujú novelu rokovacieho poriadku za náhubkovú

Erb mesta Liptovský Mikuláš Foto: Heraldický register

Liptovský Mikuláš 4. októbra (TASR) - Skupina liptovskomikulášskych opozičných poslancov podniká v týchto dňoch právne kroky v súvislosti s novelou rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva, ktorú prijala poslanecká väčšina na svojom zasadnutí minulý týždeň. Novelu považujú za náhubkovú. Podľa radnice má dodatok k rokovaciemu poriadku zabezpečiť konštruktívny prístup k ponímaniu rokovania poslancov mestského zastupiteľstva ako k váženému orgánu, a to so všetkou vážnosťou, úctou a toleranciou.

Najproblémovejším bodom novely je podľa predsedu opozičného poslaneckého klubu (SDKÚ-DS, NOVA, KDH) Vincenta Kultana nová kompetencia mestskej polície. "Tá jej umožňuje vykázať z rokovacej miestnosti prakticky kohokoľvek podľa vlastného uváženia jej náčelníka. Ak sa mu nebude pozdávať správanie sa niektorého z poslancov, mestská polícia ho jednoducho môže vyviesť z miestnosti aj násilím. Je to o to absurdnejšie, že doteraz sme nikdy nemali problém so správaním sa poslancov alebo prítomných občanov. Trestne stíhaný primátor Ján Blcháč si takto pripravil bič na nepohodlných," uviedol.

Hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková v otvorenom liste v reakcii uviedla, že radnica dodatok vypracovala aj vzhľadom na uplynulé viaceré zasadnutia zastupiteľstva. "Obyvatelia rušili rokovanie poslancov, zasahovali do neho vykrikovaním invektív a dokonca aj vulgarizmov či provokovali zastupiteľstvo ukazovaním obscénnych gest a dokonca sa počas prestávky rokovania mestského zastupiteľstva vyhrážali poslancovi ublížením na zdraví," skonštatovala s tým, že tvrdenia opozície sú plnené klamstiev a zavádzaní. Magistrát podľa nej žiada od opozície ospravedlnenie za uvedenie dezinformácií, inak zváži právne kroky. "Predseda opozičného poslaneckého klubu zámerne spája meno primátora s trestným stíhaním, aby novinárom podsunul svoj spôsob vnímania zavedenia pravidiel do rokovaní mestského zastupiteľstva," doplnila Čapčíková.

Dodatok k rokovaciemu poriadku, ktorý mestskí poslanci schválili na svojom zasadnutí 30. septembra, upravuje zasadací poriadok v rokovacej sále, vyhradzuje priestor pre pohyb zástupcov masmédií a verejnosti a umožňuje mestskej polícii v prípade zistenia nevhodného správania, porušovania pravidiel slušnosti alebo rušenia zasadnutia na základe pokynu náčelníka alebo jeho zástupcu napomenúť rušiteľa a po neuposlúchnutí výzvy ho vykázať z rokovacej miestnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.