PRIESKUM: Slováci majú peniaze pod kontrolou, ale obávajú sa

Foto: TASR/AP

Bratislava 4. októbra (TASR) - Aj keď majú Slováci svoje financie pomerne dobre pod kontrolou, ich obavy o obsah peňaženky v budúcnosti sú vysoké, a to najmä u žien. Výber zložitejších finančných produktov však nepodceňujú a snažia sa o nich vedieť čo najviac. Ukázal to medzinárodný prieskum spoločnosti NN Group v spolupráci s agentúrou GfK a holandskou Tilburg University v štrnástich krajinách Európy. Cieľom bolo zistiť, ako ich obyvatelia vnímajú svoju finančnú budúcnosť a ako pristupujú k jej plánovaniu.

"Ukázalo sa, že k financiám pristupujeme rozumne a rozhodnutia, ktoré robíme, sú dobré pre stabilitu našej finančnej budúcnosti," komentuje výsledky prieskumu Peter Brudňák, generálny riaditeľ NN Životnej poisťovne a dôchodkových spoločností.

V porovnaní s inými európskymi štátmi sa Slovensko umiestnilo na 4. mieste za Holandskom, Luxemburskom a Nemeckom. "No na druhej strane sme sa prepadli v rebríčku merajúcom náš osobný pocit kontroly nad finančnou budúcnosťou a skončili sme na predposlednom mieste. Veľkej časti Slovákov totiž chýba dôvera vo vlastné finančné rozhodnutia," dodáva Brudňák.

Základom rozumného riadenia financií a finančnej stability do budúcnosti je sporenie. Pravidelne by sa malo odkladať zhruba 10 % z príjmu a sporenie by sa malo stať bežnou súčasťou výdavkov. Podľa Brudňáka rovnako, ako na sporenie, je pri plánovaní finančnej budúcnosti dôležité myslieť i na životné riziká, ktoré môžu finančnú stabilitu narušiť, a spôsoby, ako sa pred nimi chrániť. Tu zohráva významnú úlohu poistenie. Poistiť si zdravie a majetok je jedným z finančne najzodpovednejších rozhodnutí, ktoré možno urobiť.

Pozitívnou správou je, že pri výbere životného poistenia a iných zložitejších finančných produktov nenechávajú Slováci veci na náhodu a snažia sa zistiť čo najviac informácií.

Podľa prieskumu NN Group prevažne takto postupuje 80 % Slovákov, kým napríklad v Poľsku je to len 66 % ľudí. Množstvo informácií však automaticky neznamená, že si človek vyberie to najlepšie. Životné poistenie je komplikovaný produkt a je dobré sa vždy poradiť s finančným agentom, ktorý sa v tejto oblasti vyzná.

O kvalite poistenia môže veľa naznačiť už samotný proces uzatvárania zmluvy. Životná poistka uzatvorená prirýchlo len na základe čestného prehlásenia o zdravotnom stave môže v budúcnosti spôsobiť klientovi komplikácie pri žiadosti o poistné plnenie. Čím viac podkladov poisťovňa žiada na začiatku, vrátane lekárskych správ, tým je väčšia istota, že poistné plnenie prebehne hladko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.