Spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku opäť klesali, v Holandsku rástli

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bern 6. októbra (TASR) - Spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku pokračovali v poklese aj v septembri. Ten trvá už takmer dva roky. Informoval o tom portál RTTNews, ktorý sa odvolal na údaje švajčiarskeho štatistického úradu.

Spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku klesli v septembri medziročne o 0,2 %. Zrýchlili tak tempo poklesu po tom, ako v auguste klesli o 0,1 %. Výsledok sklamal ekonómov, ktorí počítali so stagnáciou spotrebiteľských cien. Tie klesajú už od konca roka 2014.

Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny zaznamenali rast o 0,1 % po poklese v rovnakom rozsahu v predchádzajúcom mesiaci. Bol to prvý rast za posledné tri mesiace, ekonómovia ale očakávali, že dosiahne 0,2 %.

Tempo rastu sa v Holandsku spomalilo

Spotrebiteľské ceny v Holandsku pokračovali v raste aj v septembri, druhý mesiac po sebe, tempo rastu sa ale mierne spomalilo. Oznámil to dnes holandský štatistický úrad. Informoval o tom portál RTTNews.

Spotrebiteľské ceny vzrástli v septembri medziročne o 0,1 % po 0,2-% raste v predchádzajúcom mesiaci. Podobne aj jadrové spotrebiteľské ceny, ktoré nezahrňujú nestabilné ceny potravín, alkoholu, tabakových výrobkov a energií, spomalili tempo rastu. Vzrástli o 0,4 % po augustovom 0,8-% raste.

Na druhej strane, harmonizované spotrebiteľské ceny zaznamenali pokles. V septembri klesli medziročne o 0,1 % po tom, čo v auguste evidovali v tomto rozsahu rast.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.