Pred desiatimi rokmi výstrely umlčali ruskú novinárku Politkovskú

Na archívnej snímke z októbra 2004 je ruská novinárka Anna Politkovská na moskovskej demonštrácii proti vojne v Čečensku Foto: TASR/AP

Moskva 6. októbra (TASR) - Pred desiatimi rokmi bola v Moskve zavraždená korešpondentka ruského denníka Novaja gazeta Anna Politkovská.

Ako uvádza portál Zväzu novinárov Ruska, pre mnohých kolegov v zahraničí sa stala symbolom čestnej a nezávislej žurnalistiky. Spomedzi všetkých ruských novinárov, ktorí za minulých 25 rokov zomreli násilne - vyše 350 zabitých, nezvestných, takých, čo zahynuli za neobjasnených okolností - je najznámejšia práve Anna Politkovská.

Ľudia držia portréty zosnulej novinárky Anny Politkovskej v deň šiesteho výročia jej zavraždenia 7. októbra 2012 v Moskve. Foto: TASR/AP

Telo investigatívnej novinárky našli 7. októbra 2006 na schodisku pri výťahu v bytovom dome v Moskve. Príslušníci milície pri obeti atentátu zaistili krátku guľovú zbraň a štyri nábojnice.

Zavraždená novinárka je pochovaná na Trojekurovskom cintoríne v Moskve, ostali po nej dve deti - dcéra Viera a syn Iľja.

Vykonávatelia vraždy Politkovskej sú síce odsúdení, ale objednávatelia ostávajú na slobode. "Veríme, že naša solidarita pomôže opäť nastoliť spravodlivosť," uvádza sa na portáli Zväzu novinárov Ruska.

Anna Politkovská sa narodila 30. augusta 1958, podľa väčšiny zdrojov v New Yorku, kde jej otec Stepan Mazepa pôsobil v diplomatickej službe, v misii Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky pri OSN.

Staršia žena drží portrét zosnulej novinárky Anny Politkovskej v deň šiesteho výročia jej zavraždenia. Foto: TASR/AP

Absolventka Fakulty žurnalistiky na Lomonosovovej Moskovskej štátnej univerzite v roku 1980 pôsobila najskôr v denníku Izvestija, potom v novinách Letecká doprava, prax nadobúdala aj vo vydavateľstvách a od roku 1999 jej články publikovala Novaja gazeta.

Za sériu reportáží z Čečenska získala v januári 2000 prémiu Zlaté pero Ruska. Zväz novinárov Ruska ju za materiály o korupcii vyznamenal prémiou. Dostala aj ďalšie ceny: napríklad 30. marca 2007 Cenu UNESCO Guillerma Canu za slobodu tlače. Prvýkrát vtedy v Paríži udelili cenu posmrtne. Ani Cenu súrodencov Schollovcov za rok 2007 si už sama nepreberala - do Mníchova ju 26. septembra šiel prevziať jej syn Iľja. V roku 2008 scenáristka a režisérka Marija Novikovová nakrútila o ruskej novinárke holandský dokumentárny film "Anna Politkovská: sedem rokov na frontovej línii".

Politkovská ako jedna z mála ruských novinárov pokrývala najmä udalosti v Čečensku a na severnom Kaukaze. Vo svojej žurnalistickej práci opakovane poukazovala na porušovanie ľudských práv v danom regióne. Zodpovednosť za to podľa nej niesli príslušníci federálnych ozbrojených síl v Čečensku i milície čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova.

Anna Politkovská Foto: TASR/AP

Sergej Varšavčik 13. októbra 2006 v článku "In Memoriam: milovala ľudí a nemala rada moc" zdôraznil, že Politkovská bola v rozhovoroch žičlivá, ale keď reč zašla na problematiku žurnalistiky, nepoznala kompromis. Sama o sebe hovorievala: "Nie som bojovník, jednoducho som absolútna novinárka. Úlohou novinára je informovať o tom, čo sa deje." "Práve za to ju zabili," dodal Varšavčik.

Európsky parlament na znak úcty k zavraždenej novinárke pomenoval po Politkovskej svoje tlačové centrum v Bruseli.

Chronológia

ROK 2006

07. októbra - Novinárku Annu Politkovskú, známu kritickým spravodajstvom o vojne v Čečensku, zastrelili neznámi útočníci v Moskve. Telo žurnalistky objavili v bytovom dome na Lesnej ulici v Moskve. Na mieste činu sa našla strelná zbraň a štyri náboje. Politkovská pracovala pre denník Novaja gazeta.

09. októbra - Prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s americkým kolegom Georgeom W. Bushom prisľúbil, že vyšetrujúce orgány urobia všetko, čo je v ich silách, aby dôkladne objasnili vraždu Politkovskej.

ROK 2007

23. januára - Prokurátori vyšetrujúci vraždu Politkovskej začali trestné stíhanie príslušníkov polície v Čečensku.

27. augusta - Ruské orgány zadržali desať osôb v súvislosti s vraždou Politkovskej. V Moskve to oznámil generálny prokurátor Jurij Čajka.

04. septembra - Rusko vymenilo šéfa vyšetrovateľov vraždy Politkovskej. Jej bývalí kolegovia výmenu na poste označili za prejav politického zasahovania do prípadu.

ROK 2008

12. mája - Vyšetrovatelia vraždy Politkovskej označili v Moskve za jej vraha Čečenca Rustama Machmudova. Prokuratúra zároveň oznámila, že na 34-ročného podozrivého vydala medzinárodný zatykač.

02. októbra - Prokurátori posunuli prípad troch obvinených z vraždy Politkovskej pred súd. Generálna prokuratúra oznámila, že proces so Sergejom Chadžikurbanovom a bratmi Džabrailom a Ibragimom Machmudovcami sa začne v blízkom čase. Tretí brat Machmudovovcov, Rustam, ktorý údajne stlačil spúšť, ušiel do západnej Európy.

15. októbra - Pred vojenským súdom sa začal proces s troma mužmi obvinenými z vraždy Politkovskej. Obvineniam z naplánovania vraždy čelil bývalý policajt Sergej Chadžikurbanov a dvaja čečenskí bratia Džabrail a Ibragim Machmudovovci. Vyšetrovateľom sa nepodarilo chytiť hlavného podozrivého - tretieho brata Rustama Machmudova.

02. decembra - Muž obviňovaný z vraždy Politkovskej vyjadril ochotu vzdať sa justičným úradom. Podmienil to tým, že jeho súdny proces bude spravodlivý. Oznámil to v Moskve Murad Musajev, právny zástupca jedného z troch predpokladaných komplicov vraha žurnalistky.

05. decembra - Za nájomnú vraždu Politkovskej mali neznámi objednávatelia zaplatiť dva milióny dolárov. Na procese v Moskve to uviedol príbuzný dvoch mužov obžalovaných z účasti na vražde novinárky. Išlo o strýka bratov Džabraila a Ibragima Machmudovovcov. Politkovskú údajne zastrelil ich brat Rustam.

ROK 2009

16. februára - Vojenský súd v Moskve rozhodol, že záverečné slovo prokuratúry v kauze vraždy Politkovskej odznie bez prítomnosti verejnosti v súdnej sieni. Súčasťou vystúpenia obžaloby boli utajované skutočnosti. Súdnu sieň museli opustiť príbuzní obžalovaných aj novinári.

- Prokuratúra v Moskve v procese rozšírila vo svojom poslednom slove okruh podozrivých osôb - o tie, ktoré pomáhali objednávateľovi a strelcovi a sú na úteku.

19. februára - Justícia vyniesla vo veci vraždy Politkovskej oslobodzujúci rozsudok. Porota nepovažovala v procese na vojenskom súde v Moskve za preukázané, že obžalovaní sa podieľali na vražde.

20. februára - Vojenský súd potvrdil oslobodzujúci verdikt poroty v procese s obžalovanými z účasti na vražde Politkovskej. Sudca Jevgenij Zubov zároveň vrátil prípad vyšetrovacej komisii Generálnej prokuratúry s tým, že proti verdiktu možno podať odvolanie. Súd nerozhodol o požiadavke Politkovskej detí na odškodné desať miliónov rubľov (218.800 eur).

27. februára - Úrad generálneho prokurátora Ruskej federácie sa oficiálne odvolal proti rozhodnutiu súdu, na základe ktorého boli oslobodení traja obžalovaní z účasti na vražde Politkovskej.

25. júna - Najvyšší súd nariadil opakovanie procesu s trojicou obvinených z účasti na vražde Politkovskej. Súčasne zrušil verdikt súdu nižšej inštancie, ktorý podozrivých zbavil obvinení. Bratia Džabrail a Ibragim Machmudovovci boli obvinení zo spolupáchateľstva, zatiaľ čo bývalý policajt Sergej Chadžikurbanov z prípravy zločinu.

03. septembra - Najvyšší súd nariadil nové vyšetrovanie vraždy Politkovskej z roku 2006. Najvyšší súd tak zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý v auguste zamietol žiadosť Politkovskej príbuzných o ďalšie vyšetrovanie. Podľa nového verdiktu sa má prípad vrátiť prokuratúre.

ROK 2010

15. februára - Moskovský súd odsúdil bývalého policajného dôstojníka Sergeja Chadžikurbanova na osemročné väzenie za vydieranie iného policajta. Chadžikurbanov bol obvinený z prípravy vraždy Politkovskej v roku 2006. Verdikt sa týkal prípadu vydierania 350.000 dolárov (257.570 eur) od policajta, ktorý tiež figuroval v Politkovskej prípade ako svedok. Chadžikurbanov čelil obvineniam, že vrahovi Politkovskej zaobstaral zbraň. Vraždu podľa vyšetrovania vykonal Rustam Machmudov s pomocou svojich dvoch bratov. Najvyšší súd v júni 2009 anuloval v prípade oslobodzujúce rozsudky a nariadil opakovanie procesu.

ROK 2011

24. augusta - Vyšetrovatelia zadržali bývalého podplukovníka Dmitrija P., podozrivého organizátora zavraždenia Politkovskej. Okrem toho existovali nové poznatky o objednávateľovi vraždy, bolo by však priskoro možného objednávateľa menovať, uviedol hovorca Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Vladimir Markin. Dmitrij P. údajne prijal úlohu, zohnal pištoľ, najal vraha a zaplatil, pričom vraždu aj naplánoval. Ochrancovia ľudských práv uviedli, že vo vyšetrovaní nastali pokroky, ale nie prelom.

ROK 2012

14. decembra - Moskovský súd uznal bývalého podplukovníka polície Dmitrija Pavľučenkova za vinného v prípade vraždy Anny Politkovskej s tým, že jeho vinu potvrdzujú jeho výpovede i dôkazy. Súd mu vymeral ako trest 11 rokov väzenia s prísnym režimom. Pavľučenkov v záverečnej reči požiadal Politkovskej príbuzných o odpustenie. Vyhlásil, že ho do zločinu zatiahli, a dodal, že jeho spolupáchatelia sa ho vlani v decembri tiež pokúsili zabiť "tak, ako zabili mnohých ľudí". "Mám šťastie, že žijem," uviedol.

ROK 2013

24. júla - Deti zavraždenej novinárky Anny Politkovskej demonštratívne bojkotovali začiatok druhého súdneho pojednávania. Dcéra Viera a syn Iľja sa sťažovali, že sudca vymenoval porotu bez toho, aby krok konzultoval s ich právnikom. Napriek tomu, že súrodenci požiadali mestský súd v Moskve, aby s pojednávaním počkal do 29. júla, keď bude môcť byť prítomný aj ich právny zástupca, súd sa rozhodol pre skorší termín konania prvého vypočúvania bez účasti detí novinárky, ktoré v prípade vystupujú ako spoloční žalobcovia.

24. novembra - Súdne pojednávanie v prípade vraždy novinárky Anny Politkovskej prerušili. Sudca rozpustil porotu a termín ďalšieho pojednávania stanovil na január 2014. Sudca sa tak rozhodol po tom, čo sa traja členovia poroty nedostavili na pojednávanie. Dodal, že nová súdna porota bude vytvorená 14. januára 2014.

ROK 2014

14. januára - Mestský súd v Moskve určil 12 nových členov poroty, čo umožnilo pokračovanie druhého procesu s obvinenými z vraždy Anny Politkovskej, odročeného v novembri 2013. K odročeniu súdneho konania, ktoré sa začalo 24. júla 2013 a malo pokračovať 15. januára 2014, došlo po tom, čo viacero porotcov požiadalo z pracovných či zdravotných dôvodov o uvoľnenie z funkcie.

20. mája - V kauze vraždy novinárky Anny Politkovskej uznal moskovský súd za vinných piatich mužov vrátane troch obžalovaných, ktorí boli v predchádzajúcom procese oslobodení od obvinenia.

27. mája - Prokurátori požiadali súd o vymeranie doživotného trestu odňatia slobody pre dvoch mužov obžalovaných z vraždy Anny Politkovskej. Možnému doživotiu čelil Rustam Machmudov, ktorého usvedčili zo streľby na Politkovskú v dome v Moskve, a jeho strýko Lom-Ali Gajtukajev, ktorého usvedčili z organizovania logistiky. Prokurátori požiadali súd, aby Machmudovovho brata Džabraila poslal do väzenia na 19 rokov a ďalšieho brata, Ibragima, na 15. Dvojica novinárku sledovala v deň vraždy. Pre bývalého policajta Sergeja Chadžikurbanova žiadala obžaloba 22-ročný trest.

09. júna - Na doživotné tresty väzenia odsúdil moskovský súd dvoch obžalovaných za vraždu Anny Politkovskej. Sudca súhlasil s požiadavkou prokuratúry na doživotný trest pre Čečenca Rustama Machmudova, ktorého uznali vinným z vykonania vraždy, a tiež pre jeho strýka Lom-Aliho Gaitukajeva, ktorý vraždu zorganizoval. Troch ďalších obžalovaných odsúdili na tresty väzenia od 12 do 20 rokov.

ROK 2015

23. novembra - Organizátor vraždy Anny Politkovskej sa neúspešne domáhal podmienečného prepustenia z výkonu trestu v súvislosti so svojím zlým zdravotným stavom. Príslušná komisia pracovného tábora, kde si odsúdený Dmitrij Pavľučenkov odpykáva trest 11 rokov odňatia slobody, jeho žiadosť zamietla. Podľa záveru posudkovej komisie epilepsia nie je v zozname diagnóz, na základe ktorých je možné odsúdeného prepustiť z výkonu trestu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.