Deficit bežného účtu Francúzska v auguste výrazne klesol

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž 7. októbra (TASR) - Deficit bežného účtu platobnej bilancie Francúzska sa v auguste znížil, k čomu prispel najmä pokles schodku v obchode s tovarom. Informoval o tom portál RTTNews, ktorý sa odvolal na dnešné údaje francúzskej centrálnej banky.

Ako uviedla Národná banka Francúzska, deficit bežného účtu platobnej bilancie dosiahol v auguste 2,1 miliardy eur. V predchádzajúcom mesiaci zaznamenal 2,9 miliardy eur.

Hlavnou mierou k tomu prispel obchod s tovarom, kde schodok zaznamenal výrazný pokles. Zatiaľ čo v júli dosiahol 3,1 miliardy eur, v auguste predstavoval 2,3 miliardy eur. Dokázal tak vykompenzovať aj mierny deficit v bilancii služieb. Ten zaznamenal v auguste 0,1 miliardy eur po tom, ako v júli vykázalo Francúzsko v bilancii služieb nulový deficit.

Produkcia francúzskeho priemyslu v auguste vzrástla

Francúzky priemysel v auguste ožil a jeho produkcia vzrástla oveľa viac, ako ekonómovia predpovedali, najstrmšie od konca roka 2014. Informovala o tom agentúra RTTNews s odvolaním sa na štatistický úrad Insee.

Podľa najnovších štatistík sa priemyselná produkcia v druhej najväčšej ekonomike eurozóny v auguste zvýšila medzimesačne o 2,1 %. Analytici pritom očakávali, že stúpne o 0,6 % po júlovom revidovanom poklese o 0,5 %. Augustové tempo rastu priemyselnej výroby bolo najstrmšie od decembra 2014, keď sa zvýšila o 3,7 %.

Štatistiky tiež ukázali, že výkon francúzskeho výrobného sektora v auguste medzimesačne vzrástol o 2,2 %, kým v júli ešte klesol o 0,2 %. Aj tento výsledok prekonal odhady ekonómov, ktorí počítali rastom výrobného sektora o 0,3 %.

Ale produkcia v stavebníctve sa v auguste naopak znížila o 2,6 % po júlovom náraste o 3,4 %.

Za tri mesiace od začiatku júna do konca augusta klesol výkon francúzskeho priemyslu ako celku o 0,5 % a výkon výrobného sektora sa znížil o 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.