BR OSN má dnes hlasovať o Sýrii, Rusko chystá veto

Na snímke zo Sýrskej civilnej obrany Biele helmy záchranári sa pokúšajú vyslobodiť telo v troskách zničenej budovy po leteckých útokoch v štvrti Bustan al-Basha sýrskeho mesta Aleppo 5. októbra 2016. Foto: TASR/AP

New York 8. októbra (TASR) - Bezpečnostná rada OSN má dnes hlasovať o francúzskom návrhu rezolúcie, vyzývajúcom na okamžité zastavenie bojov v Sýrii. Súčasné násilnosti v meste Aleppo sú totiž podľa francúzskeho veľvyslanca pri OSN Francoisa Delattra "prípadom absolútnej núdze", informovala agentúra DPA.

"Po týždni intenzívnych rokovaní sa blížime k chvíli pravdy," povedal Delattre.

Návrh podľa DPA vyzýva všetky zúčastnené strany konfliktu na okamžité zastavenie bojov, umožnenie prístupu humanitárnej pomoci a ukončenie leteckých útokov a vojenských preletov nad Aleppom.

Rusko, ktoré je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN a vojensky podporuje sýrsky režim, však už vyjadrilo nesúhlas so znením rezolúcie.

"Nevidím žiadnu možnosť, ako by sme mohli nechať túto rezolúciu prejsť," povedal ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin.

"Mám podozrenie, že skutočným motívom rezolúcie je vyprovokovať ruské veto," dodal Čurkin.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.