Colníci dnes opäť predvedú verejnosti náplň svojej práce

Z minuloročného podujatia Dňa colníkov na Hlavnom námestí v Bratislave 18. septembra 2015. Na snímke ukážka pečatenia dokumentov. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 8. októbra (TASR) - Ako rozoznať originálne výrobky od tých falošných a pozrieť si pritom výstavu tzv. "fejkov", teda zadržaných falzifikátov, a zároveň sa dozvedieť, aké suveníry si netreba nosiť z dovoleniek. Aj to čaká návštevníkov dnes popoludní počas osláv tohtoročného Dňa colníkov na Námestí M. R. Štefánika, kde colníci opäť predstavia náplň svojej práve. TASR o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Colníci na niekoľkých stanovištiach napr. ukážu, ktoré druhy rastlín a živočíchov sú chránené, čiže je zakázané ich kupovať na dovolenkových trhoch. "V stánku CITES si bude môcť verejnosť prezrieť zaisteného medveďa či vlka, koraly, morskú korytnačku, ale aj kabelky a opasky z krokodíla či hada," doplnila Macíková s tým, že medzi vystavenými falzifikátmi budú tiež peňaženky, šály, slnečné okuliare, tenisky, parfumy, hračky.

Tohtoročným lákadlom by mali byť tiež kynológovia a ich štvornohí pomocníci, ktorí napr. predvedú simulovanú colnícku kontrolu. Pri nej zastavia vozidlo s pašerákmi nelegálneho tabaku a drog, ktorí však odmietnu spolupracovať. "Colníci preto budú musieť vytiahnuť aj zbrane – ani to pašerákov neodradí. Prestrelku napokon ukončia služobné psy, ktoré pašerákov zneškodnia a pri následnej obhliadke vozidla určia, kde v aute sa nachádza pašovaný tovar," priblížila Macíková.

Chýbať nebude ani colnícka skenovacia technika ako skenovanie batožiny či detektor kovov, historické uniformy, pasy či nepriestrelné vesty a zbrane. "Na súši 'zaparkujeme' taktiež loď, ktorou sa kontrolujú plavidlá na Dunaji," uviedla Macíková s tým, že zároveň predstavia projekt Virtuálnej registračnej pokladnice či aplikácie, ktorá umožní spotrebiteľom skontrolovať si pravosť zakúpeného alkoholu či cigariet v obchodoch.

Deň colníkov sa dnes koná po štvrtý raz a verejnosť si ich prácu môže prísť pozrieť medzi 15.00 a 18.00 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.