Na prezidenta Trumpa čakajú v peňažnej politike USA gigantické úlohy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

New York/Viedeň 14. novembra (TASR) - Novozvolený americký prezident Donald Trump neskrýva názor, čo si myslí o peňažnej politike Federálneho rezervného úradu (Fed), ktorý plní v Spojených štátoch funkciu centrálnej banky, a o jej predsedníčke Janet Yellenovej. Trump jej peňažnú politiku hodnotí extréme kriticky. V sobotnom vydaní (12. 11.) to uviedol rakúsky denník Die Presse.

Trump považuje Yellenovú v najdôležitejšej funkcii Fedu „za veľmi politickú“. Obvinil ju, že úrokové sadzby udržuje „umelo veľmi nízko", lebo podporuje ekonomiku preto, aby mohol Barack Obama povedať, že v Bielom dome odviedol dobrú robotu. "Pritom máme zlú ekonomiku, nesprávnu ekonomiku“ zdôraznil.

Aj jeho diagnóza finančných trhov vyznieva zničujúco. „Keď úroky znovu stúpnu, nič nebude ružové. Je to len veľká bublina,“ povedal Trump.

Nový prezident v predvolebnej kampani povedal veľa vecí. Vo výrokoch si často protirečil. Ale táto jedna veta by sa nemala zabudnúť: "Nachádzame sa v druhej najväčšej bubline všetkých čias. Ale ako sa začala? Krízou, ktorá priviedla finančný systém k úplnému krachu. Centrálna banka na to reagovala historicky najväčším peňažno-politickým experimentom. Samotný Fed pri súčasnej nulovej úrokovej politike uvoľnil na trh 4 bilióny USD (3,67 bilióna eur).

Aby finančné trhy silno neznervózneli, Trumpov tím po voľbách hodil rýchlo spiatočku, „Nový prezident sa šéfky Fedu Yellenovej rýchlo nezbaví,“ povedala prezidentova poradkyňa Judy Sheltonová, lebo by to bol extrémny krok. Trump má síce teoreticky takú možnosť, ale z jeho predchodcov to ani jeden neurobil. Yellenovej mandát sa skončí vo februári 2018. „Vo funkcii chce niekoho, kto sa lepšie bude hodiť k jeho spôsobu myslenia“, dodala Sheltonová.

Trump bude zrejme pokračovať dvoma smermi súčasne. Na jednej strane je kritika Yellenovej úrokovej politiky asi neúprimná. Niet iného odvetvia v Spojených štátoch, ktoré by malo taký prospech z lacných peňazí, ako tí, ktorí pôsobia na trhu s nehnuteľnosťami. Na ňom je doma aj samotný Trump. Sheltonová prezradila, že Trump ako developér priznáva, že má rád nízke úroky. Lacné peniaze pri všetkých svojich výhradách pokladá za nástroj podpory rastu ekonomiky.

Prasknutiu bubliny, o ktorej hovoril Trump, sa asi nebude dať vyhnúť. V takom prípade dostane nový americký prezident príležitosť, aby vyriešil to, čo jeho predchodcovia nezvládli.

Trumpov tím poradcov má na zreteli aj vyriešenie situácie na dlhodobo zanedbávanej reorganizácii medzinárodného peňažného systému.

Judy Sheltonová sa medzinárodným peňažným systémom zaoberá roky. Povedala, že nový prezident nie je odporcom zón voľného obchodu. Avšak nijaký čestný voľný obchod nemôže byť dovtedy, dokiaľ každá krajina môže manipulovať podľa ľubovôle so svojou menou, aby si v ňom vytvorila výhody.

Konečným cieľom reorganizácie medzinárodného peňažného systému by malo byť vytvorenie stabilných menových výmenných kurzov. V princípe by malo ísť o návrat k zlatému štandardu. Samotný Trump sa o zlate vyjadril už viackrát pozitívne. Mnohí experti na návrat k starému peňažnému systému reagujú nervózne. Jeho oživenie nepokladajú z viacerých dôvodov za možné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.