Bulharský premiér odstúpil po prehratých prezidentských voľbách

Bojko Borisov Foto: TASR/AP Photo

Sofia 14. novembra (TASR) - Bulharský konzervatívny premiér Bojko Borisov odstúpil dnes z funkcie v reakcii na výsledky druhého kola prezidentských volieb, v ktorom v nedeľu jasne zvíťazil opozičný kandidát Rumen Radev. Kandidátka vládnucej strany GERB Cecka Cačevová za ním zaostala o vyše 20 percent.

Premiér Borisov vopred avizoval, že v prípade porážky kandidátky vládnucej strany sa vzdá svojej funkcie, čo aj napokon urobil. Svoju demisiu predložil dnes bulharskému parlamentu, informovala agentúra DPA.

Borisov bude vykonávať funkciu dočasného predsedu vlády až do nástupu nového kabinetu. Ešte pred voľbami uviedol, že v prípade svojej demisie nebude ašpirovať na vedenie novej koalície.

Zatiaľ nie je jasné, či sa vládu pokúsia za súčasných pomerov zostaviť opoziční socialisti, alebo či budú presadzovať predčasné voľby.

Za nestraníka Radeva, podporovaného opozičnými socialistami, hlasovalo viac ako 59 percent zúčastnených voličov. Jeho súperka Cačevová dostala len niečo vyše 36 percent hlasov.

Bývalý veliteľ bulharských vzdušných síl Rumen Radev by sa mal ujať funkcie prezidenta 22. januára. Tento generál v zálohe presadzuje užšie vzťahy Bulharska s Ruskom, avšak zdôrazňuje, že nespochybňuje členstvo svojej krajiny v NATO či EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.