Pred desiatimi rokmi tragicky zahynuli štyria baníci v Bani Nováky

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Nováky/Bratislava 16. novembra (TASR) - V hnedouhoľnej Bani Nováky Hornonitrianskych baní Prievidza došlo pred desiatimi rokmi 16. novembra 2006 k závalu. Pri nešťastí, ku ktorému došlo v ranných hodinách v siedmom ťažobnom poli, zahynuli štyria baníci.

Rozbahnené nadložné íly zasiahli stenový porub a prístupové chodby. V blízkosti postihnutého porubu sa v tom čase nachádzalo 11 baníkov, siedmim z nich sa podarilo uniknúť, štyria zostali pod závalom a zahynuli. Boli to Jozef Nečey, Milan Zrnek, Vladimír Ondrejka a Pavol Papaj.

Vláda ešte v roku 2006 odsúhlasila odškodnenie pozostalých po obetiach tohto banského nešťastia v sume 33.194 eur pre každú pozostalú osobu. Celkovo sa z rezervy vlády uvoľnilo 298.745 eur.

Na vyšetrenie tragédie boli ustanovené komisie. Dospeli k záveru, že hlavnou príčinou prievalu v Novákoch boli nepriaznivé geologické faktory pôsobiace v nadloží uhoľného sloja. V jednom prípade sa však zistilo aj porušenie zákona a desiatich ďalších banských predpisov, ktoré spočívali v nesprávnom zhodnotení situácie riadiacimi pracovníkmi. Okrem iného neboli realizované dva plánované vrty v nadloží dobývaného poľa. Tieto porušenia podľa odborníkov ovplyvnili rozhodovací proces pri riešení krízovej situácie v postihnutom stenovom porube, avšak priamo neovplyvnili príčiny a priebeh prievalu.

Jeden z posudkov vypracoval pre Hornonitrianske bane Prievidza Marián Krčík z Bojníc. Podľa neho príčinou vzniku tragického prievalu mohol byť starý geologický vrt, o existencii ktorého pri zakladaní stenového porubu baníci nevedeli. Posudok je súčasťou záverečnej správy z vyšetrovania tejto mimoriadnej udalosti, ktorú v roku 2007 vypracovala vyšetrovacia komisia Obvodného banského úradu (OBÚ) v Prievidzi.

Z prečinu všeobecného ohrozenia v kauze uvedeného prievalu v nováckej bani boli obžalovaní štyria riadiaci pracovníci Hornonitrianskych baní Prievidza - Ing. Dalibor R., bývalý riaditeľ odboru meračstva a geológie a environmentálnych záťaží, Karol D., vedúci odboru riadenia výroby, RNDr. Jozef H., vedúci koordinátor výroby na úseku odboru merania a geológie a Ing. Stanislav V., samostatný hydrogeológ zo závodu Bane Nováky, kde sa tragédia stala. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Obžaloba im okrem iného kladie za vinu, že napriek tomu, že niekoľko dní pred tragédiou dochádzalo k prítokom vody na predmetný úsek a dva dni pred prievalom boli na tomto mieste, nevyhodnotili tieto prívaly vody ako príznaky prievalu, nevykonali potrebné opatrenia a vec neoznámili Obvodnému banskému úradu v Prievidzi.

Zatiaľ posledné pojednávanie v tejto kauze sa konalo vo štvrtok 10. novembra na Okresnom súde v Prievidzi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.