Liptovskomikulášski vodári použili pri oprave potrubia nové metódy

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Liptovský Mikuláš 15. novembra (TASR) - Liptovskomikulášski vodári počas poslednej poruchy na prívodnom potrubí úplne presmerovali tok pitnej vody. Doteraz nevyskúšaný spôsob opravy zvolili, aby neprerušili dodávku pitnej vody obyvateľom mesta.

Vodárenský zdroj v Demänovskej Doline zásobuje pitnou vodou veľkú časť obyvateľov Liptovského Mikuláša, poľnohospodárske družstvo a akvapark pri Liptovskom Trnovci. "Porucha, ktorá sa stala na tomto potrubí, bola atypická, v praxi sa vyskytuje minimálne. Preto sme našli atypické riešenie. Obmedzenú dodávku vody vďaka nemu pocítil len zlomok ľudí," informoval Pavol Danek, vedúci strediska vodovodov Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS) v Liptovskom Mikuláši.

Celé mesto zásobovali vodári vodou z Liptovskej Porúbky. "Prepojili sme časť mesta, ktorá by ostala bez vody, s potrubiami a vodojemom, z ktorých bežne zásobujeme sídlisko Podbreziny a mestskú časť Okoličné," doplnil.

Výkopové práce im skomplikoval porast mladých smrekov. V ochrannom pásme verejného vodovodu ich bez povolenia zasadil obyvateľ mesta. "Našťastie, boli ešte malé. V prípade, že by šlo už o staršiu výsadbu a smreky by boli odrastenejšie, mohli by vzniknúť veľké škody a zdržanie vodárenských prác pri likvidácii havárie," podotkol Danek. Keďže išlo o porušenie zákona, LVS požiada úrady o odstránenie celej výsadby z ochranného pásma.

Keď praskne hlavné prívodné potrubie, vodárenské spoločnosti musia odstavovať veľké časti území, ktoré zásobujú vodou. Liptovskomikulášski vodári poprepájali vybudované potrubia tak, aby ich využili na zásobovanie pitnou vodou z úplne inej strany. Takéto riešenie hľadali, aby na celý deň nemuseli odstaviť od dodávky pitnej vody tisíce obyvateľov mesta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.