Juncker: Obávam sa, že Trump začne realizovať kroky z kampane

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker Foto: TASR/AP

Brusel 15. novembra (TASR) – Obávam sa, že Donald Trump začne v praxi robiť to, čo hovoril v kampani, vyhlásil dnes predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Povedal to vo vysielaní belgickej rozhlasovej stanice RTL.

"Viem si predstaviť, aj keď sa možno mýlim, že Donald Trump začne vyhlásenia z kampane uskutočňovať v praxi; osobne som jeho kampaň považoval za nechutnú," konštatoval Juncker citovaný denníkom Le Soir. Nešpecifikoval, ktoré vyhlásenia a plány má na mysli, ale vyjadril obavu z ďalších krokov víťaza prezidentských volieb v USA.

"Jeho izolacionistické názory nie sú v záujme Európy ani USA," pokračoval predseda EK. Najviac ho znepokojuje náznak oslabenia transatlantických vzťahov na úrovni NATO a Trumpova snaha o zblíženie s Ruskom.

Trump a ruský prezident Vladimir Putin už nadviazali telefonický kontakt, v ktorom chcú pokračovať a zvažujú aj osobné stretnutie. Kremeľ sa vyjadril, že Rusko sa usiluje o návrat k pragmatickej, vzájomne výhodnej spolupráci, ktorá by zodpovedala záujmom oboch krajín, stabilite a bezpečnosti v celom svete.

Juncker po amerických prezidentských voľbách vyhlásil, že Trumpa bude treba naučiť, čo je Európa a ako funguje, čo podľa neho možno potrvá aj dva roky. Od Trumpa očakáva, že EÚ vysvetlí, ako bude postupovať v medzinárodnom obchode, politike týkajúcej sa klimatických zmien a vzťahoch s NATO. Spolu s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom ho pozvali na návštevu Bruselu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.