Ministerstvá životného prostredia a obrany rozbehnú sanáciu 6 skládok

Ilustračné foto. Foto: TASR - Daniel Veselský

Bratislava 16. novembra (TASR) – Štát preberie zodpovednosť za šesť lokalít, ktoré sú ekologickou záťažou. Vláda dnes rozhodla o tom, že zodpovednými za ich likvidáciu sa stanú ministerstvo životného prostredia a ministerstvo obrany. Určenie príslušného ministerstva je potrebné pre čerpanie finančných prostriedkov z európskych fondov.

V prípade týchto lokalít okresné úrady v sídle kraja zastavili konanie o určení povinnej osoby v zmysle zákona o environmentálnych záťažiach, vysvetlila hovorkyňa envirorezortu Petra Stano Maťašovská. „Pôvodca zanikol a nebolo možné určiť povinnú osobu,“ ozrejmila.

Vinníka sa nepodarilo zistiť v prípade bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) deklaroval, že riešenie problému, pre ktorý protestovali nespokojní obyvatelia mestskej časti, je jeho prioritou. Ministerstvo už vypracovalo projekt sanácie, Sólymos odhadol, že by si mohla vyžiadať 20 až 25 miliónov eur.

Envirorezort preberie zodpovednosť aj za skládku priemyselných odpadov Ružinov – Čierny les, skládku galvanických kalov Myjava – Holičov vrch a skládku v Komárne – Harčáš. Ministerstvo obrany sa stane zodpovedným za odstránenie environmentálnej záťaže v Kasárňach SNP v Martine a v leteckých kasárňach v Sliači.

Stano Maťašovská vysvetlila, že v ďalšom kroku príslušné ministerstvo predloží príslušnému okresnému úradu v sídle kraja na schválenie plán prác na odstránenie environmentálnej záťaže. Po jeho schválení začnú ministerstvá verejné obstarávanie na zhotoviteľa geologických prác zameraných na sanáciu environmentálnych záťaží. Následne bude možné podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.