Najvyšší súd v Rusku nariadil nový proces v kauze Alexeja Navaľného

Alexej Navaľny, známy kritik prezidenta Vladimira Putina. Foto: TASR/AP

Moskva 16. novembra (TASR) - Ruský najvyšší súd zrušil dnes rozsudok v prípade opozičného aktivistu Alexeja Navaľného, odsúdeného za údajnú spreneveru miliónov rubľov. Celú kauzu by mal opäť prerokovať príslušný okresný súd, informovala agentúra TASS.

Známeho blogera a protikorupčného aktivistu Navaľného odsúdili v roku 2013 na päť rokov väzenia podmienečne. Súd ho totiž usvedčil zo sprenevery 16 miliónov rubľov (v tom čase približne 370.000 eur), ktorej sa mal dopustiť spolu s ďalšími osobami na úkor štátneho podniku Kirovles.

Samotný Navaľnyj všetky obvinenia odmietol ako politicky motivované.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo februári rozhodol, že Rusko v kauze Kirovles porušilo právo opozičného aktivistu Alexeja Navaľného na spravodlivý súdny proces a musí mu vyplatiť 56.000 eur ako odškodné a náhradu nákladov na právne konanie.

Prezídium ruského najvyššieho súdu teraz rozhodlo, že celý prípad opätovne prerokuje príslušný okresný súd v meste Kirov, a to vzhľadom na bližšie nešpecifikované nové okolnosti.

Navaľnyj však verdikt najvyššieho súdu kritizoval s tým, že neberie do úvahy februárové rozhodnutie ESĽP. Celá kauza Kirovles mala byť podľa neho - namiesto opätovného prerokovania - definitívne ukončená. "Tento prípad bol už podrobne preskúmaný a mňa mali zbaviť obvinení," vyhlásil Navaľnyj.

Ďalšie pokračovanie konania pred ruskými súdmi má podľa neho len jediný cieľ, a to komplikovať jeho politickú činnosť neustálym cestovaním do Kirova, vzdialeného od Moskvy zhruba 950 kilometrov. Proti verdiktu najvyššieho súdu sa plánuje odvolať na Výbor ministrov Rady Európy.

Alexej Navaľnyj v roku 2013 kandidoval za starostu Moskvy. Hoci neuspel v súboji so súčasným prokremeľským šéfom magistrátu Sergejom Sobianinom, podarilo sa mu získať viac ako štvrtinu hlasov (27,2 percenta).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.