SaS, OĽaNO-NOVA, KDH a nezaradení poslanci si pripomenú November '89

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 16. novembra (TASR) - Parlamentné opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA, mimoparlamentné KDH a nezaradení poslanci si budú tento rok pripomínať 17. november 1989 spoločne. Plánujú akciu, ktorá sa má konať vo štvrtok 17. novembra na Námestí SNP v Bratislave o 17.00 h. Oznámili to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave.

Predstavitelia strán sa tam ľuďom prihovoria. "Povieme niečo, čo bude stáť za to, ľudí tam čaká aj nejaká kultúra," povedal predseda KDH Alojz Hlina.

Z nezaradených poslancov tam budú Miroslav Beblavý či Zsolt Simon. "Pri organizovaní podujatia sme sa všetci spojili okamžite a bez problémov, aj keď máme na niektoré veci iné pohľady," povedal Beblavý. Sedemnásty november označil za "zakladateľský ideál Slovenskej republiky".

Niektorí ponovembroví politici si slobodu vysvetlili inak, ako mali, myslí si Ľubomír Galko zo SaS. "Nemožno pod ňou vidieť bezbrehé šafárenie s peniazmi," uviedol. Sloboda podľa neho so sebou prináša veľkú zodpovednosť za ľudí. "Vo štvrtok chceme verejnosti povedať, aby nestrácala nádej, že Slovensko môže byť dobrou krajinou," doplnila Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). Potrebu zmeny označila za veľkú.

V uplynulých rokoch sa spomienka na Nežnú revolúciu konala v Slovenskom národnom divadle aj na Námestí SNP v Bratislave. Predstavitelia OĽaNO-NOVA a KDH spolu s Hlinom slávili November '89 aj vlani. KDH si Nežnú revolúciu pripomínalo s vtedajšími opozičnými kolegami z Mosta-Híd a #Siete.

Pár rokov predtým oslavovali tento deň aj s SDKÚ-DS, s ktorou sa však časom KDH a Most-Híd rozišli. Všetci vtedajší opoziční lídri sa zhodovali, že udalosti Novembra '89 si treba pripomínať, keďže si vtedy ľudia vybojovali slobodu a demokraciu.

Nežná revolúcia je obdobie od 17. novembra 1989, keď prebehli udalosti, ktoré vyústili do pádu socialistického zriadenia na území vtedajšej Československej socialistickej republiky. V Prahe sa 17. novembra '89 konala pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva veľká demonštrácia študentov vysokých škôl, ktorej brutálne násilné potlačenie odštartovalo prelomové politické zmeny v krajine. To malo za následok pád socializmu.

Slovenská republika si tieto udalosti pripomína štátnym sviatkom - 17. novembra - Deň boja za slobodu a demokraciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.