R. KALIŇÁK: Ignorujeme vôľu migrantov, prerozdeľujeme ich štatisticky

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 17. novembra (TASR) - To, že sa zo 160.000 utečencov, prerozdelilo približne 6000 alebo 8000 k dnešnému dňu, je dramaticky málo. V utorok (15. 11.) to v Bratislave počas plenárneho zasadnutia konferencie COSAC, ktorá združuje výbory národných parlamentov pre európske záležitosti, vyhlásil minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD).

"To znamená, že ani krajiny, ktoré sú za prerozdeľovanie a aktívne presadzovali relokácie, neboli v týchto relokáciách úspešné. Pretože na jednej strane máme plné ústa slov o ľudských právach a na druhej strane rátame migrantov iba za štatistické čísla," zdôvodnil svoje tvrdenie Kaliňák.

Podľa neho direktívne určujeme, ktorý migrant bude v ktorej krajine. "Tvrdíme, že migrant sa nemá právo rozhodnúť, v ktorej krajine bude. A ktorý súd v Európe rozhodne, že dôvodom zrušenia azylovej procedúry, je to, že migrant si vyberá krajinu, v ktorej chce byť?," spýtal sa minister.

Za hlavný problém považuje to, že ignorujeme vôľu migrantov a snažíme sa uplatniť štatistický princíp na ich prerozdelenie. Výsledkom po roku a pol je podľa neho to, že ani krajiny, ktoré výrazne bojovali za relokáciu migrantov, nedokázali na svoje územie pritiahnuť adekvátny počet migrantov.

Domnieva sa, že buď budeme naďalej v tejto chybe pokračovať, alebo zvolíme konečne funkčný model. "Systematické kontroly, to je presne tá cesta, ktorou chceme ísť a ktorú presadzuje slovenské predsedníctvo v Rade EÚ," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.