Americko-mexická hranica zažíva nápor. Môže byť za tým Trumpov plán

Na snímke americko-mexická hranica Foto: TASR/AP

Washington 17. novembra (TASR) - Hranicu medzi Spojenými štátmi a Mexikom prekračuje v týchto týždňoch viac ľudí než bežne. Príčinou môže byť plán novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa postaviť medzi oboma krajinami nepreniknuteľný múr.

Podľa údajov amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť bolo v októbri na mexicko-americkej hranici zatknutých 46.195 ľudí. V porovnaní so septembrom je to nárast o takmer 17 percent. V septembri zatkla pohraničná stráž 39.501 ľudí a v auguste 37.048.

"V imigračných zadržiavacích zariadeniach je v súčasnosti približne 41.000 ľudí. Bežne tam mávame 31.000-34.000 ľudí," uvádza v tlačovej správe minister pre vnútornú bezpečnosť Jeh Johnson. Ministerstvo neposkytlo údaje za november, ale podľa médií je na hranici rušno aj v týchto dňoch.

Nápor zažíva aj pohraničné mesto McAllen v štáte Texas. V uplynulých dňoch tam dorazila nová vlna imigrantov bez dokladov potrebných na vstup do USA. Väčšina z nich pochádza zo Strednej Ameriky.

Manuel Padilla, náčelník tamojšej sekcie pohraničnej stráže si myslí, že príčiny imigrácie sú stále tie isté - násilie a chudoba v krajinách Strednej Ameriky.

Iný názor má starosta mesta Jim Darling. Jednu veľkú vlnu prisťahovalcov zažil už v roku 2014. Vtedy politici vo Washingtone hovorili o zastavení prisťahovalectva zo Strednej Ameriky a prezident Barack Obama pripravoval imigračnú reformu. Aj súčasná vlna má podľa neho príčinu v rétorike znejúcej z hlavného mesta.

"Keď sa s nimi rozprávate, tak všetci vedia o prezidentovi Trumpovi. Všetci vedia o múre. Využívajú to kartely, ktoré ich nabádajú k presťahovaniu a zarábajú na ich ceste," povedal starosta pre televíziu CNN. Dodal, že odkaz je jasný: "Ak sa sem chcete dostať, tak to musíte urobiť pred januárovou inauguráciou."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.