Počas osláv 17. novembra sa bude v Prahe spomínať i protestovať

Na archívnej snímke tisícky Čechov sa zišlo na Národnej triede v Prahe na protestnej akcii "Chcem sa s vami porozprávať, pán prezident" pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie 17. novembra 2014. Foto: TASR/AP

Praha 17. novembra (TASR) - Udalosti 17. novembra v roku 1989 aj 1939 si dnes občania Českej republiky budú pripomínať na mnohých miestach v Prahe a po celom Česku. Bude sa spomínať, oslavovať i protestovať. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

V Prahe sa dnes chystajú desiatky podujatí: demonštrácie, zhromaždenia a pochody, ale aj kultúrne happeningy a karnevalové sprievody. Pražská polícia počíta s nasadením posíl.

Akcie počas dnešných osláv Dňa boja za slobodu a demokraciu plánujú v Česku okrem iných tiež odporcovia aj priaznivci prezidenta Miloša Zemana, aktivisti bojujúci proti rasizmu aj protiislamské iniciatívy. Najviac udalostí sa koná na tradičných miestach spätých s Nežnou revolúciou - na Národnej triede, Václavskom námestí a Albertove.

Už od rána prichádzali ľudia so sviečkami a kvetinami k pamätníku 17. novembra 1989 na Národnej triede v Prahe, kde vtedajšia komunistická polícia razantne zasiahla proti študentskému sprievodu, napísal spravodajský server Novinky.cz. Táto udalosť potom odštartovala Nežnú revolúciu, ktorá znamenala pád socializmu v niekdajšom Československu.

Po ôsmej hodine ráno položili postupne kvety k pamätníku najskôr vicepremiér Andrej Babiš, po ňom prišiel aj premiér Bohuslav Sobotka a šéf Senátu Milan Štěch.

"O slobodu a demokraciu je dôležité sa starať, získavať pre ňu podporu, čo nie je vždy jednoduché," povedal podľa ČT24 pri pamätníku na Národnej triede premiér Sobotka s tým, že ak si majú demokracia a sloboda udržať podporu, je dôležité, aby mal demokratický štát silný sociálny rozmer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.