Záchranári v Turecku sa snažia vyslobodiť 13 baníkov, traja zahynuli

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Remiaš

Ankara 18. novembra (TASR) - Najmenej traja ľudia zahynuli po tom, ako vo štvrtok večer zavalilo baňu na meď ležiacu v provincii Siirt na juhovýchode Turecka. Záchranné tímy sa teraz pokúšajú vyslobodiť zvyšných 13 uviaznutých baníkov, uviedol podľa agentúry Reuters úrad tamojšieho guvernéra.

Spoločnosť Park Elektrik, ktorá je vlastníkom bane na meď Madenköy v okrese Širvan, uviedla, že k zavaleniu došlo po zosuve pôdy vyvolanom silnými dažďami. V súvislosti s pretrvávajúcim rizikom ďalších zosuvov nateraz pozastavila celú prevádzku bane.

Záchranári objavili jedného z mŕtvych baníkov a ďalších dvoch lokalizovali. Úrad guvernéra podľa agentúry AP uviedol, že orgány už začali vyšetrovanie prípadu, domnievajú sa však, že zavalenie bane skutočne spôsobili zosuvy pôdy.

Nehody na pracovisku nie sú v Turecku neobvyklé. Krajina zažíva v posledných desaťročiach stavebný boom, bezpečnostné podmienky robotníkov však s dopytom často len ťažko držia krok, približuje Reuters. Dodáva, že bezpečnosť práce v baníctve, najmä v oblasti ťažby uhlia, je tu už desaťročia veľmi biedna.

Najhoršie banícke nešťastie zažila krajina v máji 2014, keď pri výbuchu a následnom požiari v uhoľnej bani v západotureckom meste Soma zahynulo 301 baníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.