Noc divadiel dnes otvorí brány divadiel a kultúrnych centier

Na snímke riaditeľka Divadelného ústavu Bratislava Vladislava Fekete. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 19. novembra (TASR) - Noc divadiel dnes po siedmy raz otvorí brány divadelných stánkov a kultúrnych centier. Aktuálny ročník s heslom Sedmospáči, prebuďte sa! je venovaný všetkým priaznivcom divadla, a tiež sedmospáčom, ktorí cestu do divadla nachádzajú zriedkavejšie. Mimoriadne programy sa tento rok uskutočnia v 23 slovenských mestách a v 52 divadlách a kultúrnych centrách.

Európsku Noc divadiel priniesol pred siedmimi rokmi na Slovensko Divadelný ústav. "Som rada, že sa iniciatívy ujali divadlá, divadelné združenia, rôzne kultúrne centrá, profesionálne i neprofesionálne, dokonca zahraničné kultúrne centrá, ktoré pôsobia na Slovensku," povedala pre TASR riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. "Je to naozaj jeden obrovský zážitok byť v Bratislave, ale aj na celom Slovensku počas Noci divadiel," poznamenala na margo podujatia, v rámci ktorého presne o 19.00 hodine zaznie spoločný potlesk vo všetkých zúčastnených divadlách. Podujatie však nie je len o zábave: "Prepájame divákov. Zmyslom je vytvoriť pozitívnu energiu a upozorniť, že divadlo je ešte stále silné a má tú moc a možnosť spojiť ľudí, poukázať na niektoré témy, javy v našej spoločnosti."

Špeciálny program si pripravilo bratislavské Divadlo Nová scéna (DNS). Najprv uvedie bláznivú komédiu Pi čaj, miláčik! v réžii Svetozára Sprušanského. Po francúzskej hre z divadelného prostredia a zákulisia čaká divákov v Štúdiu Olympia diskusia s tvorcami. "Prídu aj kolegovia z iných predstavení, bude aj krátky program, kde niečo zaspievame," povedal pre TASR Dávid Hartl, najmladší člen Novej scény. "Ide o prvé neformálne stretnutie hercov s divákmi, veríme, že tak v rámci Noci divadiel naštartujeme novú, milú tradíciu v našom divadle," doplnila PR manažérka DNS Zuzana Šebestová.

Opera Slovenského národného divadla sa zapája inscenáciou Pucciniho opery Turandot v réžii Jozefa Bednárika. Uvádza ju s hosťami ako Anda Louise Bogza, rumunská sopranistka žijúca v Prahe, a prvýkrát zaspieva postavu Liu Katarína Flórová. Po predstavení bude diskusia s interpretmi.

Bratislavské Mestské Divadlo P. O. Hviezdoslava ponúkne Moliérovu komédiu Zdravý nemocný v hlavnej úlohe s Ľubošom Kostelným. Biele divadlo si na Noc divadiel pripravilo ukážku hereckej práce - workshop s témou Sedmospáči, zahrajte si divadlo a večer ponúkne adaptáciu románu Ladislava Mňačka Ako chutí moc. Súbor Ticho a spol. chce osloviť netradičným divadelným žánrom - rockovo-hudobným večerom a Štúdio 12 sa bude venovať komiksu.

Po prvý raz sa do Noci divadiel zapojí divadlo Paradox z Nových Zámkov, Konzervatórium na Tolstého ulici v Bratislave i Nové divadlo z Nitry. Ochotnícke Divadlo Úsmev zo Semerova bude súčasťou "Noci" štvrtýkrát, v hlavnom programe uvedie premiéru muzikálu Perinbaba. Divadlo Andreja Bagara v Nitre poteší divákov inscenovanou prehliadkou Nepovolaným vstup zakázaný. V rámci divadelného happeningu si pozrú strojovňu, šatne a iné časti zákulisia. Dve predstavenia - rozprávkovú produkciu Malý princ a slávnu one man show Caveman uvedie Divadlo Jána Palárika v Trnave.

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie paralelne až do neskorej noci. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelníkov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. V súčasnosti sa pravidelne uskutočňuje v 11 krajinách Európy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.