V najvyšších polohách Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečensto

Ilustračná snímka Foto: FOTO TASR /HZS

Liptovský Hrádok 19. novembra (TASR) - V najvyšších polohách Západných a Vysokých Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo - prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

"Po poslednom snežení sa na záveterných svahoch miestami vytvorili nestabilné snehové dosky a vankúše menších rozmerov. Lavínové nebezpečenstvo má výrazne lokálny charakter a týka sa najmä strmých svahov a žľabov, v ktorých je naviate väčšie množstvo snehu. Naviate snehové dosky a vankúše nie sú dostatočne zviazané s podkladom a uvoľnenie lavín v týchto miestach je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení," uviedol Žiak.

Ako dodal, za posledných 24 hodín nenapadol žiadny nový sneh. Snehová pokrývka je vplyvom vetra veľmi nerovnomerná. V terénnych depresiách a žľaboch môže byť miestami naviate aj väčšie množstvo snehu. "Snehová pokrývka vplyvom výrazného oteplenia stráca na výške, ráno je povrch snehu kôrovitý, avšak ešte pred poludním vlhne, je mokrý a stráca nosnosť. Nafúkané snehové dosky a vankúše v najvyšších polohách Tatier však stále predstavujú lokálne nebezpečenstvo najmä na severných svahoch," doplnil Žiak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.