Predsedníčka samosprávy Slovákov v Maďarsku: Máme nedostatok pedagógov

Ilustračná snímka Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Mlynky 19. novembra (TASR) - Slovákov žijúcich v Maďarsku trápi nedostatok pedagógov a situácia sa bude ešte zhoršovať, povedala pre TASR predsedníčka Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM) Alžbeta Hollerová Račková na dvojdňovej konferencii "Ako ďalej Slováci v Maďarsku", ktorá dnes pokračovala v severomaďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt).

"Sú dve také oblasti, kde sme hádam najaktívnejší a ktoré sú z hľadiska prežitia našej komunity najdôležitejšie. Jednou z tých oblastí je samozrejme školstvo, ktoré je dôležité nielen pre národ, ale aj pre národnosť samozrejme. Teraz CSSM za pomoci svojich odborníkov pracuje na školskej koncepcii, cieľom ktorej je, aby tento teraz neexistujúci systém fungoval ako jednotný systém, pod čím sa rozumie, aby na škôlku nadväzovala škola, na školu nadväzovalo gymnázium a na gymnázium nadväzovalo vysoké školstvo," povedala predsedníčka.

"Máme málo pedagógov, zápasia naše školy s nedostatkom učiteľov už aj teraz a o pár rokov to bude ešte horšie, lebo odchádza do dôchodku početná generácia pedagógov. Snažíme sa, samozrejme, tam, kde je to možné, vziať tieto inštitúcie do vlastných rúk," konštatovala Hollerová Račková.

Doteraz sa to podľa jej slov uskutočnilo v prípade piatich škôl, ktoré prebrala CSSM. Jedna škola pôsobí v prevádzke miestnej slovenskej samosprávy - škola v Alkári (Mátraszentimre) a od septembra tohto roka bude podobne fungovať aj škola v Níži (Nézsa). Obe obce sú v severomaďarskej župe Novohrad.

Hlavnou témou ôsmeho ročníka konferencie, ktorá sa začala v piatok a ktorú pripravil Zväz Slovákov v Maďarsku (ZSM), je zachovanie a zveľaďovanie slovenského jazyka prostredníctvom skúseností, postrehov a podnetov vedúcich predstaviteľov slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.