V Herľanoch končí projekt revitalizácie gejzíru

Herliansky gejzír Foto: TASR – František Iván

Herľany 19. novembra (TASR) – V obci Herľany v okrese Košice – okolie v týchto dňoch finišujú práce na revitalizácii tamojšieho gejzíru. Po predpokladanom ukončení koncom novembra by mal gejzír striekať do výšky zhruba 22 metrov z pôvodných osem metrov pred rekonštrukciou.

Projekt záchrany tejto národnej prírodnej pamiatky a turistickej atrakcie získal dotáciu z Environmentálneho fondu viac ako 183.000 eur, ďalšie zdroje predstavujú približne 9600 eur. Objekt je majetkom štátu a nachádza sa na pozemku Technickej univerzity Košice (TUKE). Stavebné práce začali v septembri, predchádzal im geologický a geofyzikálny prieskum.

"Práce zahŕňali utesnenie kaverien vytvorených dlhodobou eróziou podložia v blízkom aj vzdialenom okolí gejzíru a upchatie privilegovaných ciest eruptovanej vody, ktorými unikala mimo vyústenia vrtu priamo do Herlianského potoka alebo podzemných priestorov," uviedol pre TASR kancelár Adrián Harčár. Priemerná životnosť podobných vrtov je podľa jeho slov niekoľko desiatok rokov, preto možno povedať, že práce boli vykonané takpovediac na poslednú chvíľu.

Herliansky gejzír je unikátny tým, že strieka studenú vodu. Umelo ho navŕtali ešte v 19. storočí, vrt ukončili v roku 1875 v hĺbke 405 metrov, odvtedy možno datovať pravidelné erupcie. Jeho vznik podmienili tunajšie bývalé kúpele, ktoré potrebovali viac liečivej minerálnej vody.

V roku 1987 gejzír vyhlásili za národnú prírodnú pamiatku a od roku 2002 patrí ku kandidátom na zápis do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. V poslednom období striekal vodu približne pol hodinu v pravidelných intervaloch, zhruba po 35 hodinách.

"Vykonaním mnohopočetných injektážnych prác realizovaných vo viacerých horizontoch sa dosiahne to, že rekonštruovaným výstrojom vrtu sa odvedie maximálne množstvo eruptovanej vody do vyústenia vrtu, čím sa dosiahne trvalý nárast výšky erupcie na približne 22 metrov z pôvodných osem metrov pred revitalizáciou," priblížil Harčár. Prínosom bude aj zvýšenie bezpečnosti návštevníkov, keďže dlhodobou eróziou vznikli v okolí vrtu podzemné dutiny, ktoré mohli spôsobiť zosuv a prepadnutie povrchu.

Projekt si v záverečnej fáze vyžiadal dočasné odvedenie eruptovanej vody do potoka, aby boli dodržané technologické požiadavky použitej stavebnej chémie. Konečná forma bazénu gejzíru bude rovnaká ako pred revitalizáciou, povrch komponentov dlažby bude vyčistený a chemicky ošetrený. Vykonávané opatrenia majú zabezpečiť, aby nedochádzalo k porušeniu dlažby vymŕzaním v zimnom období. Ukončenie projektu závisí od vhodného počasia pre tieto záverečné práce na povrchu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.