VIDEO: Delej chce transparentnosť, do volieb ide s mottom Ozdravme SOV

Na snímke Branislav Delej počas tlačovej konferencie k jeho kandidatúre na post prezidenta Slovenského olympijského výboru 21. novembra 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 21. novembra (TASR) - Kandidát na nového prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Branislav Delej chce z organizácie spraviť vzor transparentnosti a dôveryhodnosti v slovenskom športe a zlepšiť a zefektívniť jej fungovanie. To sú hlavné body jeho volebného programu, ktorý predstavil v pondelok v Bratislave. Voľby sa uskutočnia v sobotu 26. novembra.

V desať bodovom programe chce ďalej zlepšiť vnútorné fungovanie, zlepšiť financovanie a správu majetku SOV, spraviť z výboru lídra rozvoja ako aj strešnú organizáciu športu v krajine a zefektívniť spoluprácu so športovými zväzmi. SOV by malo byť podľa neho zároveň hlavným partnerom štátnych orgánov pri tvorbe legislatívy upravujúcej podmienky športu v SR.

"Dvadsať rokov pracujem pre SOV, pracoval som s mnohými olympionikmi a celebritami slovenského športu a uplynulé štyri roky som bol členom Výkonného výboru. Tam sa mi podarilo nahliadnuť do zdravotného stavu SOV a zistil som nejaké 'diagnózy', ktoré by som chcel vyliečiť. Takže také moje motto je: Ozdravme SOV," povedal.

Za hlavné "choroby" označil neefektívne nakladanie s financiami či pozíciu VV. Tú by chcel posilniť na úkor pozície prezidenta a generálneho sekretára, ktorý má podľa jeho slov príliš veľké kompetencie.

Pri predstavení programu zároveň oznámil aj prvé kroky, ktoré by chcel v prípade svojho zvolenia spraviť počas úvodných 100 dní mandátu. "V prvom rade musí prísť náprava v SOV. Po nástupe do funkcie je nevyhnutné spraviť finančný audit SOV ako aj Slovenskej olympijskej marketingovej a. s. a ten následne zverejniť. Rovnako chcem zverejňovať zápisy zo zasadnutí VV a aj všetky zmluvy. Plánujem okolo seba vytvoriť silný tím odborníkov v legislatívnej, ekonomickej i ďalších sférach. Ten by fungoval ako poradný orgán prezidenta SOV, ktorý bude slúžiť všetkým športovým zväzom. Ďalej je to zmena stanov SOV v súlade s olympijskou chartou. Chceme pevné, jasné a demokratické stanovy, ktorých sa budeme držať," pokračoval.

Jednou z hlavných úloh olympijského hnutia sa má podľa neho stať aj podpora záujmu mladých ľudí o šport a príprava aktivít na jeho rozvoj. Tomu má pomôcť nová koncepcia spolupráce so športovými zväzmi, klubmi a športovcami, ako aj podpora vzdelávania športových odborníkov, učiteľov, trénerov či telovýchovných lekárov a fyzioterapeutov.

V neposlednom rade je v rámci olympijského hnutia na Slovensku potrebné podľa Deleja sprehľadniť riadenie, kontrolu a fungovanie finančných tokov. "Musíme maximalizovať príjmy z marketingových práv plynúcich z olympijskej symboliky a loga a využiť ich na podporu spoločných projektov s jednotlivými športovými zväzmi," uviedol.

Voľby sa uskutočnia v sobotu 26. novembra 2016. Okrem Deleja sa o post, z ktorého odchádza František Chmelár, uchádzajú aj štvornásobný účastník ZOH a šéf Slovenského zväzu bobistov Milan Jagnešák, predseda Správnej rady Nadácie SOV a čestný prezident Slovenského zväzu juda Anton Siekel a predseda Slovenskej asociácie športu na školách Marian Majzlík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.