Symbolom Vianoc je aj na Slovensku vyzdobený a vysvietený stromček

Na snímke pohľad na Námestie SNP a v pozadí na externú laserovú show klubu Ministry of Fun počas Festivalu svetla "Svetlo a tieň v umení a vede" 11. decembra 2015 v Banskej Bystrici. Foto: TASR - Branislav Račko

Bratislava 13. decembra (TASR) - Tradičnou súčasťou Vianoc na Slovensku je tak, ako v mnohých iných krajinách vyzdobený a vysvietený vianočný stromček v domácnostiach, v kostoloch, ale i v mnohých inštitúciách a na verejných priestranstvách.

Kým v minulosti sa na stromčeky v rodinách dávali najmä orechy, jablká či doma vyrobené sladkosti, dnes sú to hlavne sklenené gule a iné ozdoby. V rodinách s deťmi obvykle nechýbajú na vianočnom stromčeku rôzne čokoládové figúrky. Na Slovensku sa často používajú aj ozdoby z prírodných materiálov, napríklad zo slamy, z kukuričného šúpolia, dreva alebo z textilu. V rodinách, kde nemávajú vianočný stromček, vyzdobujú väčšie či menšie konáre a vetvičky z ihličnatých stromov, ktoré umiestnia do vázy. V domácnostiach nechýba na stole vianočná sviečka.

Kresťanskú symboliku stále zeleného stromu so sviečkami a červenými jablkami alebo guľami možno interpretovať rôzne. Zeleň bola už v predkresťanskej dobe znamením nádeje na nový život uprostred zimy a kresťanstvo túto symboliku preberá. Vianočný stromček sa však stavia aj na počesť príchodu Spasiteľa, ktorého so zelenými ratolesťami vítali v Jeruzaleme. Červené jabĺčka alebo gule zasa symbolizujú biblický strom života, z ktorého jedli Adam a Eva, hoci to mali zakázané. Sviečky na stromčeku sú symbolom viery v Ježiša Krista ako svetla sveta.

Pre katolíckych veriacich sú významným symbolom vianočných sviatkov scény betlehema s jasličkami, postavami Svätej rodiny, troch mudrcov, ktorí priniesli Ježiškovi dary, ako aj s postavami pastierov a zvieratami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.