ENISA: EÚ by nemala oslabiť mieru šifrovania elektronickej komunikácie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel 13. decembra (TASR) - Agentúra EÚ pre sieťovú a informačnú bezpečnosť (ENISA) v pondelok oznámila, že po zasadnutí Rady ministrov EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci (8.-9.12) v Bruseli, ktorí diskutovali aj o boji proti terorizmu, poskytuje prehľad o aspektoch celoeurópskej debaty zameranej na šifrovanie komunikácie.

ENISA, ktorá sídli v gréckom Heraklione, zároveň zverejnila kľúčové oznámenia k tejto téme. V kontexte návrhov Rady na oslabenie úrovne šifrovania, čo má uľahčiť vymáhanie práva, ENISA v siedmych kľúčových odkazoch upozorňuje na dôsledky, ktoré by vznikli prijatím takéhoto opatrenia. Najväčší dôsledok by bol v podobe zníženia dôvery občanov v poskytované online služby a pri zavádzaní do praxe jednotného digitálneho trhu.

V správe agentúry sa uvádza, že oslabenie úrovne šifrovania môže ovplyvniť aj ďalšie aspekty kryptológie a pred prijatím takéhoto kroku je potrebné vykonať analýzu finančných nákladov - strát a prínosov - s tým spojených.   ENISA upozornila, že: - používanie tzv. zadných vrátok v kryptografii, ktoré umožnia úradom rozšifrovať zakódované dáta pri elektronickej komunikácii, nie je riešením, pretože ohrozuje samotnú podstatu šifrovania pre jeho oprávnených používateľov; - zadné vrátka neriešia problém prístupu k dešifrovanému obsahu dát, pretože zločinci v súčasnosti môžu rozvíjať a využívať svoje vlastné šifrovacie nástroje; - súdny dohľad nad dešifrovaním utajenej komunikácie nemusí byť ideálnym riešením, lebo existujú rôzne výklady právnych predpisov; - treba nájsť také riešenia na presadzovania práva v tejto oblasti, ktoré nepotrebujú využiť princíp zadných vrátok a zmluvné uloženie šifrovacích kľúčov (Key Escrow), pretože je ťažké obmedziť technické inovácie pomocou legislatívy; - história dokázala, že technológia je vždy o krok dopredu pred právnymi predpismi, čo zločinci vedia využiť vo svoj prospech; - predstava, že existujú zadné vrátka pri šifrovaní a zmluvné uloženie šifrovacích kľúčov, môže ovplyvniť a narušiť snahy o zavedenie naplno digitalizovanej spoločnosti v Európe; - história ukázala, že právna kontrola nie je vždy úspešná a môže poškodiť a zabrzdiť inovácie, čo možno vidieť na predchádzajúcich skúsenostiach USA v tomto odbore.   Agentúra ENISA pri tejto príležitosti pripomenula, že úzko spolupracuje s Europolom, policajnou agentúrou EÚ, na vytvorení odbornej pracovnej skupiny. Jej cieľom bude pripraviť také technické možnosti, ktoré by vyhovovali potrebám orgánov činných v trestnom konaní a zároveň by povolili užívateľom elektronickej komunikácie zachovať silnú úroveň šifrovania svojich dát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.