Bratislavská Petržalka bude hospodáriť s rozpočtom vyše 33,8 mil. eur

Pohľad na bratislavské Nový most, na snímke v pozadí je sídlisko Petržalka. Foto: TASR/Oliver Paul

Bratislava 13. decembra (TASR) – Bratislavská Petržalka bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 33,8 milióna eur. Rozhodli o tom dnes jednohlasne poslanci na zasadnutí miestneho zastupiteľstva, keď schválili rozpočet mestskej časti na rok 2017 a zároveň zobrali na vedomie výhľad rozpočtov na roky 2018 a 2019. Podľa zástupcu petržalského starostu Jána Bučana je schválený rozpočet udržateľný a je tiež predpoklad, že bude rovnako expanzívny aj v roku 2018.

Najviac peňazí, takmer 18,9 milióna eur, by mala dať miestna samospráva do oblasti vzdelávania. V tomto smere sú naplánované viaceré rekonštrukcie objektov existujúcich materských a základných škôl či rekonštrukcie telocviční, pristúpiť by sa malo tiež k rekonštrukcii budovy novej materskej školy na Vyšehradskej ulici, na ktorú získala mestská časť aj dotáciu od štátu. Naplánované je tiež vybudovanie ihrísk pre niektoré materské školy či pokračovanie projektu Naučiť lepšie, odmeniť viac. Ten má učiteľov motivovať k zavádzaniu a uplatňovaniu projektov inovácií vo výučbe. Ďalším jeho benefitom je aj to, že najlepšie projekty budú postupne začleňované do vyučovacieho procesu aj na ostatných školách.

Druhú najviac podporenú rozpočtovú kapitolu tvorí kultúra a šport s viac ako 2,6 milióna eur. V rámci nej sa počíta s finančnou podporou mnohých kultúrnych a spoločenských podujatí na území mestskej časti, ale tiež rekonštrukciou ihrísk v areáloch niektorých základných škôl či vybudovanie ihriska pre ľudí zo zdravotným postihnutím na Blagojevovej ulici. Trojicu najviac podporených oblastí uzatvára životné prostredie, do ktorej by malo ísť vyše 2,3 milióna eur. V tejto sume je zahrnuté zabezpečenie starostlivosti o zeleň, údržby a čistoty verejných detských ihrísk či zabezpečenie činnosti zberného dvora. Hradiť z tejto sumy by sa malo tiež vybudovanie nového voľného oploteného výbehu pre psov na Vyšehradskej ulici, ako aj úpravy a budovanie nových kontajnerových stojísk.

Mestská časť by mala zároveň podľa schváleného materiálu investovať do dopravy a komunikácií viac ako 1,5 milióna eur, na zabezpečenie sociálnej starostlivosti a sociálnych služieb taktiež vyše 1,5 milióna eur, na nakladanie s majetkom a bývanie zhruba jeden milión eur a na územný rozvoj takmer 100.000 eur. Súčasťou rozpočtu sú tiež poslanecké priority, financované z prerozdelenia prebytku rozpočtu za rok 2016. Takto by na rekonštrukciu základných a materských škôl malo ísť 125.000 eur, na voľnočasový areál športu Jama suma 50.000 eur a na financovanie rekonštrukcie strechy Domu kultúry Zrkadlový háj celkovo 200.000 eur.

Výhľad rozpočtu mestskej časti Petržalka na rok 2018 odhaduje príjmy a výdavky vo výške 31.661.908 eur a pre rok 2019 financie vo výške 32.503.923 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.