Evakuáciu ľudí z Aleppa zatiaľ neobnovili

Ľudia z východnej časti sýrskeho mesta Aleppo čakajú 15. decembra 2016 na evakuáciu. Foto: TASR

Bejrút 17. decembra (TASR) - Evakuácia ľudí z východného Aleppa v Sýrii bude môcť pokračovať až po tom, ako sýrski povstalci umožnia presun chorých a zranených osôb z dvoch šiitských, provládne orientovaných dedín. Informovala o tom dnes ráno sýrska štátna televízia.

Evakuácia dedín Fúa a Kafarjá v severozápadnej provincii Idlib je podľa sýrskych médií poslednou prekážkou v obnovení presunu ľudí z východných, ťažko skúšaných častí mesta Aleppo, ešte donedávna kontrolovaných povstalcami. Provincia Idlib je pod kontrolou protivládnej opozície.

Opozičná organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne uviedla, že v týchto dedinách čaká na presun približne 4000 civilistov, medzi ktorými sú aj ranení.

Evakuácia civilistov a povstalcov z východného Aleppa je súčasťou dohody o prímerí v meste, ktorú dosiahli vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada a povstalci. Znovuobsadenie mesta a odsun rebelov z neho pokladá Asad za svoje veľké víťazstvo.

Sýrska vláda však v piatok pozastavila evakuáciu civilistov a povstalcov z enklávy vo východnom Aleppe, pretože podľa jej slov rebeli porušili podmienky dohody o prímerí. Sýrska štátna televízia informovala, že evakuáciu pozastavili po tom, ako povstalci ostreľovali konvoj na jednom z výjazdov z enklávy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.