Kežmarok bude v budúcom roku hospodáriť so sumou 21,4 milióna eur

Kežmarský hrad, ilustračné foto. Foto: TASR

Kežmarok 17. decembra (TASR) - Kežmarok plánuje v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom v celkovej výške 21.427.000 eur. Poslanci na svojom ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva (14.12.) schválili rozpočet na rok 2017 s výhľadom na roky 2018 - 2019. Bežné príjmy sú navrhnuté vo výške viac ako 14,1 milióna eur, bežné výdavky vo výške 13,7 milióna eur, kapitálové príjmy sú rozpočtované vo výške 1,6 milióna eur a kapitálové výdavky vo výške viac ako 7,4 milióna eur.

"Bežný rozpočet na rok 2017 a na roky 2018 a 2019 je navrhnutý ako prebytkový. Kapitálový rozpočet na roky 2017 a 2018 je navrhnutý ako schodkový, pričom schodok kapitálového rozpočtu je krytý prebytkom bežného rozpočtu a príjmovými finančnými operáciami, kapitálový rozpočet mesta na rok 2019 je navrhnutý ako prebytkový," informovala vedúca ekonomického oddelenia Mestského úradu v Kežmarku Adriana Sedláková.

Hlavný kontrolór mesta Ondrej Teraj vo svojom stanovisku uviedol, že rozpočet je navrhnutý tak, aby zabezpečil financovanie základných samosprávnych funkcií mesta a jeho rozvojových aktivít. "Celkový rozpočet roku 2017 je oproti schválenému rozpočtu roka 2016 vyšší celkom o zhruba 5,5 milióna eur, bežný rozpočet mesta je vyšší o 690.690 eur, pričom najväčší podiel majú na tom rozpočtované prostriedky na školstvo. Navrhované kapitálové výdavky vo výške viac ako 7,4 milióna eur znamenajú významný impulz do celkovej obnovy, skrášľovania a rozvoja mesta a je len na úsilí kompetentných ľudí, aby sa tieto výdavky podarilo zrealizovať, pričom treba počítať aj s nepredvídateľnými objektívnymi vonkajšími faktormi, ktoré by mohli ich realizáciu obmedziť a skomplikovať," poznamenal Teraj.

Financie samospráva rozdelila aj pre príspevkové organizácie mesta, pre Verejnoprospešné služby mesta Kežmarok sú vyčíslené vo výške 928.000 eur, príspevok pre mestské kultúrne stredisko dosahuje hodnotu 590.700 eur.

Mestské zastupiteľstvo v Kežmarku schválilo použitie rezervného fondu mesta v nasledujúcom roku vo výške takmer tri milióny eur na financovanie viacerých aktivít, medzi nimi napríklad na druhú etapu Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier, teda na vybudovanie cyklotrás v okolí mesta, na rozšírenie verejného osvetlenia, na multifunkčné ihrisko na sídlisku Juh či na nákup prvkov vianočného osvetlenia.

Mesto tiež počíta s dokončením zimného štadióna, rekonštrukciou niekoľko rokov zatvoreného letného kúpaliska, vybudovaním multifunkčného ihriska na sídlisku Juh, rozhľadne nad Kežmarkom a tiež s výstavbou nájomných bytov. V rozpočte sú zahrnuté aj prevody zatiaľ nevyčerpaných dotácií poskytnutých mestu v tomto roku. Ide napríklad o milión eur na dokončenie rekonštrukcie zimného štadióna. Primátor mesta Ján Ferenčák uviedol, že poslanci schválili historicky najvyšší rozpočet.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.