O vdovský dôchodok treba požiadať až po vystavení úmrtného listu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 19. decembra (TASR) - O vdovský dôchodok po zomretom manželovi môže vdova požiadať až po vystavení úmrtného listu matrikou prostredníctvom pobočky Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta bydliska.

Na spísanie žiadosti o dôchodok je vhodné sa najskôr telefonicky objednať. Žiadosti o pozostalostné dôchodky vybavuje odbor dôchodkového poistenia. Telefónne číslo na pracovníkov daného odboru nájde poistenka na webovej stránke Sociálnej poisťovne v Kontaktoch, kde si vyberie príslušnú pobočku.

Pri dohadovaní termínu zamestnanec Sociálnej poisťovne vdovu zároveň vopred informuje, aké doklady je potrebné k spísaniu žiadosti o dôchodok predložiť. Podrobnejšie informácie sú na webovej stránke v časti Vdovský dôchodok – Uplatnenie nároku.

"Zároveň upozorňujeme, že rovnaké podmienky platia aj pre mužov pri žiadaní vdoveckého dôchodku. Sociálna poisťovňa ku koncu októbra vyplácala celkom 296.224 vdovských dôchodkov a 45.766 vdoveckých dôchodkov," informoval TASR Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.