V obci Lendak postavia zberný dvor za takmer 700.000 eur

Na snímke pohľad na časť obce Lendak v pozadí Vysoké a Belianske Tatry v Lendaku 22. augusta 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Lendak 19. decembra (TASR) – Podtatranská obec Lendak v okrese Kežmarok získala od Ministerstva životného prostredia SR nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ vo výške viac ako 691.449 eur na vybudovanie zberného dvora, ktorý v obci chýba. Samospráva bude projekt spolufinancovať piatimi percentami zo schválenej sumy príspevku. S výstavbou by sa malo začať v priebehu budúceho roka. TASR to potvrdil prednosta Obecného úradu v Lendaku Michal Marhefka.

Lendak má viac ako 5200 obyvateľov a zber odpadu vykonáva obec prostredníctvom vlastnej príspevkovej organizácie. "Na to, aby sme mohli poskytovať plnohodnotné služby v odpadovom hospodárstve hodné 21. storočia, je zberný dvor nevyhnutnosťou," uviedol Marhefka. Ako doplnil, v podtatranskej obci sa nachádza viacero nelegálnych skládok odpadu. "Jeden z hlavných dôvodov, ktorý nás viedol žiadať o nenávratný finančný príspevok, bol práve fakt, že chceme s odpadom ktorý je v Lendaku nelegálne uložený, bojovať. Ako inak, ak nie organizovane a premyslene. Hlavným prostriedkom je v tomto prípade práve zberný dvor," priblížil prednosta obecného úradu.

"V súčasnosti prebiehajú úkony, ktoré vedú k podpisu zmluvy s riadiacim orgánom, teda Ministerstvom životného prostredia SR. Taktiež sa realizuje verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác, ktoré je pred vyhodnotením. Ak všetko pôjde podľa plánu, tak v marci 2017 by sa malo začať s výstavbou," priblížil Marhefka s tým, že v druhej polovici roka 2017 by mal byť zberný dvor v prevádzke.

Zberný dvor bude mať výmeru takmer 1000 metrov štvorcových a bude sa nachádzať v lokalite, ktorú miestni volajú "Vyše Karasa". "Je to miesto na začiatku dediny, na lesnej ceste vedúcej smerom na Ždiar a Jezersko," priblížil prednosta. Okrem samotnej budovy zberného dvora pribudnú v areáli aj spevnené plochy a garáže. Dotácia bude použitá aj na nákup techniky, konkrétne traktora, čelného nakladača, vlečky či nových veľkoobjemných kontajnerov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.