Lavrov: Útok na ruského diplomata bol podlý teroristický čin

Telo postreleného ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova leží na zemi 19. decembra 2016 v Ankare. Foto: TASR/AP

Moskva 20. decembra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes v Moskve potvrdil, že do Ankary pricestovala skupina ruských vyšetrovateľov, ktorí sa zapoja do objasňovania pondelkovej vraždy ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova.

Lavrov dnes podľa agentúry RIA Novosti objasnil, že na vyslaní ruských vyšetrovateľov do Ankary a ich súčinnosti s tureckými kolegami sa v pondelok dohodli prezidenti oboch krajín Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Šéf ruskej diplomacie označil útok na ruského diplomata za "podlý teroristický čin".

Lavrovov turecký rezortný kolega Mevlüt Čavušoglu, ktorý sa o vražde veľvyslanca Karlova dozvedel v pondelok počas letu na rokovania do Moskvy, dnes avizoval potrestanie všetkých vinníkov. Za hlavný cieľ vraždy Andreja Karlova označil snahu zasadiť ranu zlepšujúcim sa rusko-tureckým vzťahom.

Čavušoglu okrem toho dodal, že ulicu v Ankare, kde sa nachádza ruské veľvyslanectvo, premenujú po Karlovovi.

V Moskve, kde sa dnes stretajú ministri zahraničných vecí a obrany Iránu, Turecka a Ruska, aby diskutovali o možnostiach urovnania konfliktu v Sýrii, ktorý si od svojho vypuknutia v marci roku 2011 vyžiadal vyše 300.000 obetí na životoch.

Na rokovaniach v Moskve sa zišli zástupcovia krajín, ktoré v sýrskom konflikte podporujú proti sebe bojujúce strany: kým Rusko a Irán sú spojencami režimu a armády prezidenta Bašára Asada, Turecko je na strane ozbrojenej protivládnej opozície.

Turecko a Rusko koncom uplynulého týždňa sprostredkovali odsun civilistov a povstalcov z enkláv na východe severosýrskeho mesta Aleppo, ktoré ešte ovládajú povstalci. Výmenou za tento odsun bola okrem iného aj evakuácia ranených a chorých z dvoch šiitských dedín v provincii Idlib, ktorú presadzoval Irán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.