Nitra vyčlenila peniaze na dotácie pre kultúru

Nitriansky hrad, ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 20. decembra (TASR) – Nitrianska radnica rozdelí na budúci roka 50.000 eur určených na podporu rôznych projektov zameraných na rozvoj kultúry a ochranu pamiatok. Z tejto sumy je najviac financií určených na ochranu, tvorbu a šírenie duchovných a kultúrnych hodnôt. Mestskí poslanci na svojom decembrovom rokovaní na túto oblasť vyčlenili 26.000 eur, z ktorých budú podporené podujatia zamerané na rozvoj Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda či aktivít v areáli bývalých kasární na Martinskom vrchu.

Mesto poskytne dotácie aj na projekty, ktoré sa venujú historickým výročiam, kultúrnej osvete, pôvodnej tvorbe zameranej na mesto Nitra i organizovaniu tradičných kultúrnych podujatí. Na podporu rovnako zameraných kultúrnych projektov, ale s menším rozpočtom pod 2000 eur vyčlenilo 11.000 eur.

Na záchranu a obnovu národných kultúrnych pamiatok a pamätihodností pôjde 13.000 eur. Mesto podporí z nej obnovu národných kultúrnych pamiatok a pamätihodností v Nitre i ochranu a prezentáciu archeologických nálezísk. Radnica vyčlenila dotácie aj na výskum, obnovu a využívanie objektov v areáli Nitrianskeho hradu a národných kultúrnych pamiatok evidovaných v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky.

"K termínu uzávierky bolo prijatých spolu 76 žiadostí. Z toho šesť žiadostí v hodnote nad 2000 eur bolo pre cieľovú oblasť záchrana a obnova národných kultúrnych pamiatok a pamätihodností. Pre cieľovú oblasť rozvoj a ochrana duchovných hodnôt, tvorba, ochrana alebo šírenie kultúrnych hodnôt je evidovaných 70 žiadostí, z toho tri žiadosti boli vyradené ako neplatné. Projektov s požadovanou dotáciu nad 2000 eur bolo 29, žiadostí o podporu menej ako 2000 eur bolo prijatých 38," informoval odbor kultúry Mestského úradu v Nitre.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.