Keď svätý Štefan blato vyfúkal, bude pekná jar

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 26. decembra (TASR) - Počasie u nás ovplyvňuje teplý front. Oblačno, na severe miestami snehové prehánky. Teploty 2 až 7 C.

V najvyšších polohách všetkých pohorí Slovenska trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Mierne lavínové nebezpečenstvo je spôsobené poslednou periódou sneženia spojenou s výrazným oteplením, pričom platí obzvlášť v poludňajších hodinách, kedy teploty dosiahnu svoje maximum. Týka sa hlavne záveterných svahov s juhovýchodnou, východnou a južnou orientáciou, kde bol sneh vplyvom silného vetra prenášaný.

"Nový sneh je v teréne rozložený veľmi nerovnomerne a vplyvom výrazného oteplenia oťažel. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky, najmä na strmých svahoch," upozornil Buliak. Lavínové nebezpečenstvo je podľa neho veľmi lokálne, pozornosť si vyžadujú predovšetkým žľaby, depresie a terénne pasce hlavne na záveterných orientáciách.

"Veľké spontánne lavíny sa zatiaľ nepredpokladajú, no sú možné zosuvy ťažkého snehu. Riziko vzniku lavín vo Fatrách a Nízkych Tatrách je stále nižšie vzhľadom na menšiu výšku snehovej pokrývky, no i tu platí mierne lavínové nebezpečenstvo," doplnil.

Ráno bolo na horách zamračené počasie s častou hmlou alebo slabým snežením či mrholením. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus siedmich do troch stupňov Celzia. Fúkal silný až prudký, prevažne severozápadný vietor s rýchlosťou do 80 kilometrov za hodinu, v nárazoch až do 100 kilometrov za hodinu. Za posledných 24 hodín pripadlo do 20 centimetrov nového snehu. V priebehu noci a 27. decembra sa očakáva ochladenie s veľmi silným vetrom, čo spôsobí poľadovicu vo všetkých pohoriach Slovenska, preto treba pohyb vo vysokohorskom teréne dôkladne zvážiť, dodal Buliak.

Na západnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 2 až -1 a najvyššie denné teploty 4 až 7 C.
Na strednom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 1 až -4 a najvyššie denné teploty 2 až 6 C.
Na východnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 1 až -3 a najvyššie denné teploty 2 až 6 C.
Počasie na horách:
Vo výške 1000 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -4 C a najvyššia denná teplota 2 C.
Vo výške 1500 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -3 C a najvyššia denná teplota 2 C.
Vo výške 2000 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -6 C a najvyššia denná teplota -1 C.

Ozón: 2% nad úrovňou dlhodobého priemeru (323 DJ).

Podrobnú predpoveď počasia nájdete na počasie Teraz.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.