Lietadlo s Alexandrovcami spadlo zrejme kvôli chybe pilota či poruche

Ruskí záchranári zhromažďujú trosky zrúteného lietadla typu Tu-154 na móle neďaleko Soči 25. decembra 2016. Ruské dopravné lietadlo typu Tu-154 s 92 ľuďmi na palube vrátane členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovci sa niekoľko minút po štarte z prímorského letoviska Soči zrútilo do vôd Čierneho mora. Foto: TASR/AP

Moskva 26. decembra (TASR) - Ruský minister dopravy Maxim Sokolov dnes vyhlásil, že pravdepodobnou príčinou nedeľného zrútenia lietadla do vôd Čierneho mora bola chyba pilota alebo technická porucha.

Haváriu stroja Tu-154 s 84 pasažiermi a ôsmimi členmi posádky na palube zrejme nikto neprežil. K nešťastiu došlo dve minúty po štarte z ruského prímorského mesta Soči. Doposiaľ sa podarilo nájsť 11 tiel obetí.

Minister Sokolov vo vyjadreniach dnes odvysielaných v televízii povedal, že vyšetrovatelia sa sústreďujú na prípadnú chybu pilota alebo na technickú poruchu a že teroristický útok nepatrí medzi hlavné verzie pri vyšetrovaní.

Záchranné tímy dnes pokračovali v pátraní po obetiach. Do pátrania zapojili úrady už zhruba 3500 ľudí vrátane 100 potápačov. Pátranie pokračovalo nepretržite celú noc. Okrem 32 plavidiel záchranári využívajú vrtuľníky, bezpilotné lietadlá a ponorky. K dispozícii majú počas noci aj silné svetlomety. Operácia bude prebiehať v nepretržitom režime, oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Ruský minister dopravy Maxim Sokolov uviedol, že časť trosiek lietadla sa môže nachádzať aj na území Abcházska. Poznamenal, že Abcházsko vyjadrilo ochotu pomáhať pri rozšírení zóny pátrania. Sokolov dodal, že teroristický útok nie je hlavnou verziou vyšetrovateľov.

Lode prehľadali už zhruba 100 štvorcových kilometrov a lietadlá 240. Snažia sa zistiť presnú polohu pádu lietadla. Dosiaľ sa podarilo nájsť desať tiel.

Rusko smúti za obeťami havárie lietadla, ktoré sa zrútilo do Čierneho mora

Ľudia v Moskve dnes prinášali kvety k sídlu ruského armádneho súboru Alexandrovovci, ktorého členovia, prevažne speváci, zahynuli v nedeľu pri havárii lietadla do vôd Čierneho mora. Prezident Vladimir Putin vyhlásil na dnešok štátny smútok.

Haváriu stroja Tu-154 s 92 ľuďmi na palube - 84 pasažiermi a ôsmimi členmi posádky - zrejme nikto neprežil. K nešťastiu došlo v nedeľu pred svitaním, dve minúty po štarte z juhoruského prímorského mesta Soči. Doposiaľ sa podarilo nájsť 11 tiel obetí.

Kvety sú položené na fotografii ruského armádneho lietadla typu Tu-154 v centre Soči v nedeľu 25. decembra 2016, ktoré sa zrútilo niekoľko minút po štarte z prímorského letoviska Soči do vôd Čierneho mora. Foto: TASR/AP

Medzi pasažiermi sa nachádzali desiatky spevákov ruského svetoznámeho armádneho súboru Alexandrovovci vrátane vedúceho Valerija Chalilova, ale aj deväť ruských novinárov a ruská lekárka Jelizaveta Glinková, známa svojou prácou vo vojnových zónach.

Pred moskovským sídlom súboru Alexandrovovci, ktorý mal vystupovať na novoročnom koncerte na ruskej základni v Sýrii, sa dnes vŕšili červené a biele karafiáty. Smútiaci ľudia zapaľovali sviečky a kládli kvety aj pri sídlach televízií Prvý kanál a NTV, ktorých žurnalisti cestovali v lietadle na koncert v Sýrii, aby o ňom priniesli reportáže. Moskovčania si prichádzali uctiť pamiatku takisto k charitatívnej organizácii, ktorú založila Dr. Glinková. Lekárka sa viezla v lietadle, aby doručila lieky do Sýrie.

Ruské televízne stanice zrušili dnešné zábavné programy a po celom Rusku boli odvolané aj vonkajšie slávnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.