Rely Dakar: Svitko skončil tretí, bleskom zasiahnutý Jakeš štrnásty

Na archívnej snímke motocyklový pretekár Ivan Jakeš. Foto: TASR - Martin Baumann

Tupiza 6. januára (TASR) - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko napokon obsadil vo štvrtkovej 4. etape Rely Dakar 3. miesto. Pôvodne ho v cieli klasifikovali na 5. pozícii, po penalizácii jeho dvoch súperov však poskočil do prvej trojky. V celkovom poradí sa po upravení výsledkov posunul už na tretiu pozíciu. Jeho krajan Ivan Jakeš si po revízii výsledkov tiež polepšil, v etape obsadil 14. priečku, v celkovej klasifikácii je dokonca ôsmy.

Štvrtú etapu púštnej rely v Južnej Amerike, ktorá viedla z argentínskeho San Salvador de Jujuy do bolívijského mesta Tupiza s meraným úsekom 521 km, ovládol Matthias Walkner. Rakúsky pretekár na stroji KTM sa rýchlo dostal z 11. miesta na štarte na tretiu pozíciu a v záverečných kilometroch dokázal za seba odsunúť aj dvojicu jazdiacu na Honde - vtedajšieho lídra priebežného poradia Joana Barredu Borta zo Španielska a Francúza Michaela Metgeho.

Svitko stratil na Walknera 8:33 min. Bort sa ale napokon prepadol, keďže dostal hodinovú penalizáciu a lídrom sa stal Čiľan Pablo Quintanilla na Husquarne. Svitko na neho stráca v celkovom poradí len 5:52 minúty, Jakeš, ktorého vo v stredu zasiahol blesk, ale pokračoval, už takmer 46 minút.

Vo štvrtok sa predčasne skončila púť pre austrálskeho motocyklistu Tobyho Pricea. Obhajca prvenstva odstúpil zo slávnych pretekov po tom, čo mal počas 4. etapy pád. Price bol na priebežnom prvom mieste, ale po páde na 371. kilometri musel z pretekov odstúpiť. Price zvíťazil v 2. etape a po nej bol priebežný líder.

Z pretekov odstúpil aj dvojnásobný automobilový víťaz (2011, 2015) Nasser Al-Attiyah. Štyridsaťšesťročný Katarčan s tímom nedokázali po stredajších problémoch, keď sa mu odtrhlo koleso, opraviť jeho Toyotu Hilux a tak vo štvrtok ani nenastúpil na štart.

V piatok je na programe 5. etapa z Tupizy do Orura s meraným úsekom 683 km.

Rely Dakar (San Salvador de Jujuy - Tupiza, meraný úsek 521 km)

Po štvrtej etape skončil aj víťaz z roku 2012 Španiel Sainz

Na tohtoročnej Rely Dakar už v súťaži automobilov nepokračuje ani Španiel Carlos Sainz. "El Matador", ktorý prestížne podujatie vyhral v roku 2010, skončil po štvrtej etape.

Bývalý majster sveta v rely musel nedobrovoľne pre poruchu odstaviť jeho Peugeot a etapu nedokončil. "Nič sa nedalo robiť," citovala 54-ročného Sainza agentúra DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR