Bugár: Problém s chýbajúcimi ústavnými sudcami sa teraz nedá riešiť

Na snímke predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 6. januára (TASR) - Problém s chýbajúcimi sudcami na Ústavnom súde (ÚS) SR sa nateraz riešiť nedá. Vyplýva to z vyjadrení predsedu Mosta-Híd a podpredsedu Národnej rady (NR) SR Bélu Bugára. Treba podľa neho čakať na rozhodnutie Benátskej komisie.

"Pokiaľ nebude súčinnosť aj prezidenta, tak tento gordický uzol nepresekneme. Pôvodne bola jedna dohoda aj s pánom prezidentom a nakoniec sa nezrealizovala. Preto je momentálne taký stav, že sa nedá pohnúť ani centimeter naľavo či napravo. Preto si už musíme počkať na rozhodnutie Benátskej komisie," povedal v rozhovore pre TASR Bugár.

Ak by spomínaná dohoda bola naplnená, bol by už podľa Bugára na stole návrh na zmenu systému voľby ústavných sudcov. Most-Híd by si vedel predstaviť rozdeliť systém na tri časti. "Národná rada volí, iní navrhujú a u prezidenta len zložia sľub. Žiaľ, je to blokované," poznamenal Bugár.

Trinásťčlenné plénum ÚS je nekompletné po tom, ako prezident Andrej Kiska odmietol vymenovať sudcov na celkovo tri uvoľnené miesta. Odmietnutí kandidáti, ktorých v minulom volebnom období schválila NR SR, podľa neho nespĺňali nároky spojené s takýmto postom. Následne došlo k sporom o to, či na takýto postup mal oporu v ústave, pričom senát ÚS rozhodol, že prezident porušil práva sťažujúcich sa kandidátov. Kiska označil rozhodnutia ÚS ako vnútorne rozporné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.