Počasím skúšané Slovensko: Silný vietor,ľadová povodeň,záveje a -27 °C

Ilustračné foto. Foto: TASR

Bratislava 9. januára (TASR) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje, že aj dnes zasiahnu takmer celé územie Slovenska nízke teploty. Na strednom a severe východného Slovenska treba najmä ráno a večer počítať s teplotami od -20 do -27 stupňov Celzia. Na časti západného a juhu stredného a východného Slovenska sa zas môžu vyskytnúť teploty od -15 do -20 stupňov Celzia.

Okrem nízkych teplôt by si počas dnešného dňa mali dať vodiči pozor na snehové jazyky a záveje. Tie sa podľa meteorológov môžu vyskytnúť na východnom Slovensku, v severných okresoch stredného Slovenska a na časti západného Slovenska.

So silným vetrom treba počítať najmä na hrebeňoch hôr severného Slovenska a na východnom Slovensku. Rýchlosť vetra sa bude pohybovať v rozmedzí od 18 m/s do 30 m/s.

V Liptove a na Orave sú uzavreté dve cesty, zvyšné sú zjazdné

Cesta tretej triedy 2347 medzi Hutami a Veľkým Borovým v Liptovskomikulášskom okrese je z dôvodu odstraňovania závejov dočasne uzavretá. Padajúce konáre komplikujú dopravu na ceste tretej triedy 2341 medzi Liptovským Hrádkom a Liptovskou Porúbkou. Ostatné cesty a horské priechody v Liptove a na Orave sú bez väčších problémov zjazdné.

"V tejto chvíli sprejazdňujeme cestu medzi Hutami a Veľkým Borovým, uzavretá bude ešte maximálne hodinu. Medzi Liptovským Hrádkom a Liptovskou Porúbkou je spomínaná cesta uzavretá až do odvolania. Problémom je strom, ktorý ohrozuje bezpečnosť premávky. Vodiči to môžu obísť po miestnej komunikácii," povedal pre TASR riaditeľ liptovského závodu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja Martin Kögel.

Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta

Na Orave je v súčasnosti bezproblémová zjazdnosť ciest. Opatrnosť a vzájomnú ohľaduplnosť si však vyžaduje prejazd cez horské priechody. "Na Príslope, v okolí Malatinej, Krivej a Brezovice sa vyskytuje silný nárazový vietor, máme tu najviac mechanizmov," informoval Jozef Oršuliak, riaditeľ závodu Orava Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja.

Povrchy väčšiny vozoviek v Liptove a na Orave pokrýva vrstva kašovitého až utlačeného snehu do troch centimetrov, na cestách nižších kategórií je to päť až desať centimetrov. Problémy môžu spôsobiť snehové jazyky a záveje či poľadovica.

V okrese Liptovský mikuláš hrozí ľadová povodeň, problémy sú zatiaľ vo Vyšnej Boci

Na Čiernom Váhu v okrese Liptovský Mikuláš hrozí dnes ľadová povodeň. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu pred ňou vydali výstrahu tretieho stupňa. V niekoľkých obciach, najmä vo Vyšnej Boci, sa vyskytujú problémy so zamŕzaním hladín miestnych potokov.

Na archívnej snímke tvoriaca sa ľadová povodeň na rieke Belá v Liptvoskom Hrádku, kedy voda zamrznutej rieky preteká ponad ľad. Tento jav vzniká v dôsledku dlhodobých nízkych teplôt. Foto: TASR - Andrej Galica

Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši zatiaľ nevykonáva žiadne opatrenia, keďže nevzniká žiadne ohrozenie bezpečnosti ľudskej činnosti. "Na vybreženie Čierneho Váhu je rezerva ešte takmer jeden meter. Ak by sa aj voda z koryta vyliala, neohrozí nikoho a nič. Správca toku túto situáciu priebežne sleduje," uviedol pre TASR vedúci odboru Miroslav Potančok.

So zamŕzaním potoka majú v týchto dňoch problémy vo viacerých obciach okresu. Pracovníkov Slovenského vodohospodárskeho podniku si na pomoc dnes zavolali v Smrečanoch a vo Vyšnej Boci, kde zamŕzajú hladiny riek a tvoria sa ľadové kryhy. "Čiastočne sa nám už potok vylial na miestnu komunikáciu, no obydlia zatiaľ nie sú ohrozené. Pracuje tu niekoľko mechanizmov," potvrdila starostka Vyšnej Boce Ľubica Trégerová. V Smrečanoch sa podľa starostu Vladimíra Šiarnika zatiaľ nevyskytli väčšie problémy.

VIDEO: Situácia v Kláštore pod Znievom je momentálne stabilizovaná

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.