Cigeľ a Handlová sa stanú dejiskami 42. ročníka Pochodu vďaky SNP

Ilustračná snímka Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Cigeľ/Handlová 9. januára (TASR) - Z Cigľa i Handlovej v Prievidzskom okrese povedú trasy 42. ročníka Pochodu vďaky SNP. Zimného turistického podujatia, ktoré patrí k jedným z najstarších a najmasovejších na Slovensku, sa bude môcť verejnosť zúčastniť 21. januára. Informoval dnes TASR starosta obce Cigeľ Štefan Mjartan.

Pochod vďaky SNP je pietnou spomienkou na tragické udalosti z 13. januára 1945, keď Cigeľ obkľúčili a prepadli nemeckí vojaci, pretože obyvatelia obce podporovali partizánov, ktorí operovali v pohorí Vtáčnik. Niektorých občanov mučili a aj zavraždili v miestnej krčme či vypočúvali v Prievidzi. V boji proti fašizmu vtedy zahynulo dovedna 24 obyvateľov obce.

Slávnostné otvorenie pochodu bude v Cigli pri Pamätníku padlých o 9.30 h. Organizátori pripravili pre účastníkov podujatia sedem tratí. Z nich tri sú lyžiarske s dĺžkami 20, 16 a desať kilometrov a štyri pešie, dve z nich majú 15 a desať kilometrov a dve šesťkilometrové sú určené pre mládež a rodiny s deťmi. Jedna trasa povedie z Handlovej, ostatné z Cigľa. Počasie, ako povedal Mjartan, lyžiarom praje. "Aj keď príde oteplenie, sneh by sa mal udržať," podotkol.

Vlani Pochod vďaky SNP absolvovalo 1861 turistov, išlo o druhý najväčší počet registrovaných účastníkov v jeho histórii.

Organizáciu podujatia zabezpečujú Cigeľčania a Handlovčania v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, Trenčianskym samosprávnym krajom a Regionálnou radou Klubu slovenských turistov. Turistický pochod sa koná pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.