Cesty pokryl čerstvý sneh, vodičov trápia kolóny a uzavreté priechody

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 12. januára (TASR) - Na celom území Slovenska sa dnes môžu tvoriť miestami snehové jazyky a záveje. Pred ich tvorbou vystríha Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Jeho výstraha prvého, najnižšieho stupňa platí až do piatka (13.1.) večera.

Meteorológovia tiež upozornili na vietor, ktorý fúka na hrebeňoch najvyšších slovenských hôr. Krátkodobo môže v nárazoch dosahovať rýchlosť 25 až 31 metrov za sekundu (90 až 115 km/h). Aj v tomto prípade ide o výstrahu prvého, najnižšieho stupňa. V piatok sa k týmto dvom nepriaznivým faktorom pridá i sneženie vo východnej časti Slovenska a riziko poľadovice na západe krajiny.

Snehové jazyky a záveje sa tvoria najmä v oblasti Starej Ľubovne

Cesty v okresoch Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa sú zjazdné, vozovky sú prevažné mokré, miestami sa vyskytuje sneh do troch centimetrov. Jaroslav Štofko zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja uviedol, že v dôsledku silného vetra sa na otvorených úsekoch ciest v oblasti Starej Ľubovne tvoria snehové jazyky a záveje.

Na cestách druhej a tretej triedy sa vo vyšších polohách nachádza miestami vrstva utlačeného snehu do štyroch centimetrov. Všetky horské priechody na území kraja sú zjazdné bez obmedzení. Vo Vysokých Tatrách je utlačená vrstva snehu do piatich centimetrov a na horskom priechode Magura sa miestami vyskytuje utlačený sneh do troch centimetrov.

Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta

Počas stredy 11. januára sa inertným materiálom na území Prešovského kraja posypalo 820 kilometrov a soľou 1627 kilometrov ciest. Podľa Štofka bolo na území kraja nasadených 69 mechanizmov, ktoré pluhmi odhrnuli sneh na 2474 kilometrov ciest.

Prímestské autobusové linky majú viac ako hodinové zdržanie

Nočné sneženie v hlavnom meste i jeho okolí spôsobilo komplikácie na cestách. Následkom je i výrazné meškanie spojov verejnej dopravy. Prímestské autobusové linky napríklad prichádzajú do hlavného mesta s oneskorením, ktoré dosahuje desiatky minút.

"Najhoršia situácia je v smere od Šamorína, Malinova a Ivanky pri Dunaji, kde od rána až do týchto chvíľ dosahujú meškania 60 až 100 minút," priznala Eva Vozárová, hovorkyňa spoločnosti Slovak Lines, zabezpečujúcej v Bratislavskom kraji regionálnu autobusovú dopravu. "V smere od Senca je zdržanie 50 až 90 minút, z Pezinka prichádzajú prímestské autobusové linky so 40 až 60 minútovým zdržaním. Najmenšie, i keď aj v tomto prípade výrazné zdržanie zaznamenávame pri linkách v smere od Stupavy, kde oneskorenie dosahuje 15 až 30 minút," dodala Vozárová.

Komplikovaná je i situácia v samotnom hlavnom meste. Hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová TASR informovala, že bratislavská MHD premáva na všetkých linkách. "Avšak vzhľadom na priepustnosť komunikácií a svetelne riadených križovatiek zaznamenávame výrazné zdržanie spojov,“ uviedla hovorkyňa.

Štátny portál www.odoprave.info približuje, že v súčasnosti je výrazne spomalená doprava najmä vo východnej časti hlavného mesta a prístupoch do Bratislavy z lokalít na východ od Bratislavy.

Na cestách v mimobratislavských okresoch je prevažne kašovitý sneh

Cesty II. a III. triedy v Bratislavskom kraji, vrátane horského priechodu Pezinská Baba sú zjazdné, povrch vozoviek je mokrý, prípadne ho pokrýva vrstva kašovitého snehu do dvoch centimetrov. TASR o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

"V mimobratislavských okresoch jazdí aktuálne 12 posýpačov. Cesty sa upravujú pluhovaním a chemickým posypom," uviedla.

V rámci dôležitosti kraj prioritne udržiava hlavné ťahy, cesty, využívané autobusovou dopravou, horské úseky a úseky s nebezpečenstvom tvorenia závejov, snehových jazykov a námrazy.

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzavreté pre nákladné vozidlá

Horské priechody Donovaly a Šturec sú neprejazdné pre nákladné vozidlá nad desať metrov dĺžky. TASR o tom informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. Dôvodom je husté sneženie. Donovaly pre nákladnú dopravu uzavreli ešte v noci, Šturec nadránom.

Na arcívnej snímke Donovaly. Foto: TASR - Branislav Račko

Podľa informácií Slovenskej správy ciest na týchto horských priechodoch povrch vozovky pokrýva vrstva čerstvého až utlačeného snehu hrúbky štyroch až piatich centimetrov.

Nehoda na Orave uzavrela dve cesty

Povrchy vozoviek na severnom Slovensku pokrýva dnes ráno podľa aktuálnych informácií Slovenskej správy ciest (SSC) čerstvo napadaný sneh. V dôsledku poveternostných podmienok a dopravnej nehody dnes boli neprejazdné už dve cesty v Dolnom Kubíne a okolí. TASR o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

V dolnokubínskej mestskej časti Kňažia sa po 6.00 h stala podľa neho dopravná nehoda štyroch motorových vozidiel, cesta I/59 bola v dôsledku toho úplne neprejazdná. Vodiči pre neupravenú vozovku neprešli ani úsekom medzi Zázrivou a Terchovou, cesta III/583 bola neprejazdná pre všetky motorové vozidlá.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Roman Hanc

Silné sneženie obmedzuje podľa SSC dohľadnosť do 100 metrov na severnej diaľnici D1 medzi Liptovským Mikulášom a Popradom. Na vozovkách v okresoch Námestovo a Tvrdošín sa tvoria snehové jazyky a záveje. Zvýšenú opatrnosť a vzájomnú ohľaduplnosť si vyžaduje prejazd cez horské priechody.

Na väčšine ciest v Liptove a na Orave sa nachádza vrstva čerstvého kašovitého až utlačeného snehu do troch centimetrov, na cestách nižších kategórií miestami do piatich centimetrov. Jednou zo základných podmienok bezpečnej a bezproblémovej zjazdnosti je použitie zimných pneumatík.

Hasiči od rána pomáhali pri viacerých dopravných nehodách

Hasiči v Prešovskom kraji dnes zasahovali pri väčšom počte dopravných nehôd ako je zvykom, pod čo sa podpísalo aj nepriaznivé počasie. Od rána snežilo a na viacerých miestach fúkal silný vietor. Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja na svojej webstránke upozorňuje, že z dôvodu siného vetra sa na otvorených úsekoch ciest v okresoch Prešov a Stará Ľubovňa sa tvoria snehové jazyky a zaveje.

Ako informoval operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Prešove, hasiči pomáhali vodičom havarovaných vozidiel v okresoch Svidník, Bardejov, Sabinov, Prešov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Humenné. Nehody si vyžiadali iba ľahké zranenia.

Cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné

Cesty na území Žilinského kraja sú zjazdné, na horskom priechode Makov regulujú dopravu policajti a na horskom priechode Svrčinovec je zhustená premávka. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík.

Diaľnice sú podľa cestárov mokré, miestami s jednocentimetrovou kašovitou vrstvou snehu a na rýchlostných cestách je kašovitá vrstva snehu tri centimetre. Na cestách I. triedy je kašovitý, miestami čerstvý alebo utlačený sneh od dvoch do piatich centimetrov. Na cestách II. triedy je čerstvý, miestami kašovitý alebo utlačený sneh od dvoch do desiatich centimetrov, na cestách III. triedy je čerstvý, miestami kašovitý alebo utlačený sneh od dvoch do piatich centimetrov. Na horských priechodoch je čerstvý, kašovitý alebo utlačený sneh od dvoch do desiatich centimetrov.

Na ilustračnej foto Príslop. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

V Žilinskom kraji sú celú zimu pre nákladné autá s dĺžkou viac ako 12 metrov zatvorené horské priechody Semeteš, Rovná Hora, Huty a Príslop. Z Novej Bystrice do Oravskej Lesnej ani cez Rovnú Horu medzi Terchovou a Zázrivou nesmú v zime jazdiť kamióny nad 7,5 tony. Pre vozidlá dlhšie ako desať metrov je celú zimu zatvorená aj cesta I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom.

Vo všetkých pohoriach prevláda mierne lavínové nebezpečenstvo

Vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí prevláda dnes mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Lavínová situácia je však aj naďalej veľmi lokálna. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Ako ďalej uviedol, na prevažne tvrdý povrch snehovej pokrývky pripadlo pri silnom severozápadnom vetre nových päť až desať centimetrov snehu. "Lavínové nebezpečenstvo je lokálne a je koncentrované do miest, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu. Obzvlášť nebezpečné sú miesta s terénnymi pascami, žľaby a prechody strmých svahov," upozornil lavínový špecialista.

Počasie bolo dnes ráno na horách zamračené, hmlisté a na mnohých miestach so snežením. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 14 do mínus šesť stupňov Celzia. Fúkal väčšinou silný, na hrebeňoch až prudký prevažne severozápadný vietor s rýchlosťou desať až 17 metrov za sekundu, v nárazoch miestami až 25 metrov za sekundu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.