OBSE má nového splnomocnenca pre boj proti radikalizácii

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Viedeň 12. januára (TASR) - Odborník na terorizmus Peter Neumann bude osobitným splnomocnencom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v oblasti boja proti radikalizácii. Oznámil to dnes rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz, ktorého krajina od 1. januára predsedá tomuto 57-člennému bloku.

V tejto súvislosti Kurz povedal, že vnútornú bezpečnosť európskych štátov ohrozujú terorizmus, organizovaný zločin, radikalizácia a masívne migračné toky. V prípade radikalizácie je podľa Kurza dôležitá prevencia, konkrétne identifikovanie a podchytenie jej príčin.

Jednou z úloh Neumanna, pôsobiaceho na King's College v Londýne, bude príprava protiteroristickej konferencie, ktorá sa uskutoční v máji. OBSE okrem toho v spolupráci s českým predsedníctvom Rady Európy plánuje konferenciu o radikalizácii mládeže.

Odhaduje sa, že okolo 10.000 osôb z krajín OBSE sa pripojilo k tzv. Islamskému štátu (IS), pričom 11-25 percent z tých, čo sa vrátili, sa stali neskôr teroristami. Rakúske predsedníctvo OBSE chce však bojovať proti všetkým formám radikalizácie, ktorú predstavuje aj Strana kurdských pracujúcich (PKK) či neonacisti alebo pravicoví extrémisti.

Kurz dnes oboznámi s programom rakúskeho predsedníctva veľvyslancov OBSE a zúčastní sa na tlačovej konferencii s generálny tajomníkom OBSE Lambertom Zannierom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.