Na horách prevláda mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 14. januára (TASR) - Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku prevláda aj dnes mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Tendencia lavínového nebezpečenstva je podľa Filipa Kyzeka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby stúpajúca.

Lavínové nebezpečenstvo je koncentrované do záveterných svahov, žľabov a múld, kde bolo uložené väčšie množstvo snehu. "Na prevažne vyfúkaný, tvrdý povrch snehovej pokrývky pripadlo za posledné tri dni 15 až 40 centimetrov nového snehu. Vytvorené sú tu snehové dosky a vankúše s nízkou stabilitou a na takýchto miestach je zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Na strmých svahoch vo vyšších polohách je uvoľnenie lavíny možné najmä pri väčšom mechanickom zaťažení. Ojedinele je možný aj výskyt menších alebo stredne veľkých spontánnych lavín z nového prachového snehu," upozornil Kyzek.

Ráno bolo na horách zamračené, hmlisté počasie a v najvyšších polohách snežilo. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 16 do mínus dvoch stupňov Celzia. Fúkal väčšinou silný, na hrebeňoch až búrlivý prevažne severozápadný vietor s rýchlosťou do desať až 20, v nárazoch miestami až cez 30 metrov za sekundu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.